Sızma Zeytinyağı ve Faydaları

Sızma Zeytinyağı ve Faydaları

Reklam | Tanıtım Sağlık

Ülkemizde genellikle natürel sızma zeytinyağı ve riviera olarak iki çeşit zeytinyağı üretilmektedir. Natürel yağ başka bir deyimle sızma zeytinyağı; ülkemizde meyvelerden elde edilen meyve suyu gibi zeytin meyvesinin sıkılmasıyla elde edilen zeytinyağı türüdür. Asit derecesi yüksek ve besleyici özelliğe sahip olan tek yağ çeşidi sızma zeytinyağıdır. Sağlık açısından oldukça faydalı olan bu tür, içerisinde asla kimyasal madde içermemektedir. Ülkemizde en doğal yağ olarak bilinen sızma zeytinyağları hem kaliteli hem de sağlıklı ürünler arasında yerini almıştır. Zeytinin tadı ve kokusunu kaybetmeden sızdırılması yöntemi ile elde edilmektedir. Sağlıklı yaşam için gerekli besinler biri olma özelliğine sahiptir.

Riviera zeytinyağı ise asit derecesi oldukça yüksek olan sızma yağ ilavesi yapılarak asit derecesinin yükseltilmesi ile elde edilen yağ türüdür. Gerekli temizlik işlemlerinden geçerek üretilmektedir. Rafine işlemleri yapıldıktan sonra elde edilen riviera yağları içerisinde zeytinden hariç bitkisel ürün barındırmamaktadır. Bu yüzden diğer rafine yağlarından daha kaliteli olduğu tespit edilmiştir. Hem besleyici hem de az da olsa vitamin değerleri yüksek olan yağ türüdür. Bu yağların üretiminde ısıyla temas etmemesine dikkat edilmelidir. En sağlıklı olan ise sızma zeytinyağlarıdır. Hiç rafine işlemi yapılmayan yağ türü en sağlıklı yağ türü olmasından dolayı sızma yağlar tercih edilmelidir. Soğuk sıkım diye tabir edilen yöntemle zeytinlerin doğal tat ve kokusunu kaybetmeden elde edilen natürel zeytinyağları hem damak tadına hitap eden hem de sağlık açısından en yararlı olanlarıdır. Türkiye’nin meşhur aşçılarından olan Sahrap Soysal hanımın tercihi olan ve Akhisar’ın zeytinlerinin el değmeden özenle tadı bozulmadan sızdırılması yöntemiyle elde edilen natürel zeytinyağı tercih güvenle tercih edebileceğiniz ve sağlıklı bir sıvı yağ türüdür.

Zeytinyağları Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Zeytinyağlarının ışık, nem ve sudan muhafaza edilmesi önemlidir. Bu maddelere maruz kalan yağ türleri kalitesini kaybedebilir. Isı ve nem olmayan kapalı dolaplarda saklanması oldukça uygundur. Sıcaklık olarak 15 derece ve aşağısında muhafaza edilmesi uygundur. Bunun yanında pet şişelerde saklanması besin değerlerini düşüreceği için cam şişeler tercih edilmeli. Pet şişeler yağların oksitlenmesine sebep olduğu için yağın tadını kaçırabilmektedir. Sahrap Soysal natürel sızma zeytinyağı yağın kalitesi bozulmaması için koyu renkli cam şişelerde sunulmaktadır.

Zeytinyağı fiyatları rafine işlemi gören veya rafine olmayan zeytinyağlarında değişiklik göstermektedir. Ayrıca sıkım yöntemi, kullanılan zeytinlerin kalitesi de zeytinyağı fiyatları üzerinde etki etmektedir. Uygun fiyata kaliteli zeytinyağı için Sahrap Soysal natürel zeytinyağları tadı damağınızda kalacak güzel bir tercih olacaktır.