Acı badem yağı neye iyi gelir…

Güzellik | Bakım Sağlık

Acı badem yağı, etkisini kaybetmeden soğuk pres yöntemiyle yağı çıkarılarak elde edilmektedir. Rengi diğer yağlara oranla daha uçuk olan acı badem yağının bir çok faydası bulunmaktadır.

Acı badem yağı nelere faydalıdır…

Acı badem yağının vücudumuz için faydaları

acı badem yağının faydaları
Acı badem yağı, D ve E vitaminleri ve magnezyum açısından zengindir. Bağırsak kurtlarını düşürdüğü gibi, mikropları temizler ve bağırsak hareketlerinin düzene girmesini sağlar.
Acı badem yağının faydaları
İnsanların psikolojik açıdan rahatlamalarını sağladığı gibi strese bağlı oluşan birçok hastalığı da engeller.
Acı badem yağının faydaları
İçeriğindeki vitamin ve minerallerin de etkisi ile öksürüğü keser, boğaz tahrişini de önler.
Acı badem yağının faydaları
Bağırsak hareketlerini düzenleyip metabolizmayı da çalıştırdığı için, doğal idrar söktürücüdür. Bu şekilde zararlı maddelerin de vücuttan atılmasını sağlar. Bu etkisi sayesinde mideyi de korumuş olur.
Acı badem yağının faydaları
Acı badem yağının müsli etkisi, sindirim sistemi de düzene sokar kabızlığı önler.
Acı badem yağının faydaları
İçeriğindeki protein ve şeker kan şekerinin dengede kalmasını sağlar.
Acı badem yağının faydaları
Vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin bir çoğunu  içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirirken, yorgunluk ve halsizliğin giderilmesine yardımcı olur.
Acı badem yağının faydaları
İçeriğindeki potasyum, demir ve sodyum, yüksek tansiyonu düşürüp dengede kalmasını sağlar. Bunun yanında kolesterolün de dengeli seyretmesini sağlar.

Acı badem yağının cildimiz için faydaları

Cilt ve deri hastalıkları için acı badem yağı
Acı badem yağı’nda bol miktarda A, B ve E vitamini bulunmakta olup bu vitaminler özellikle cilt için çok faydalıdır.  Gün boyu yıpranan ve tahriş olan cildiniz için cildi besleyen, nemlendiren ve yumuşaklık kazandıran acı badem yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz.  Ayrıca yaralı ve kaşıntılı deri hastalıklarını da tedavi eder. Özellikle egzama ve sedef hastalıkları için doğal ilaç olarak tercih edilebilir.
Yaşlanma etkilerini azaltmak için acı badem yağı
Acı badem yağı, cildi tazeler, ölü derinin atılmasını sağlar. Siyah nokta ve akne temizliğinde de etkili olup ayrıca kırışıklıkları da ortadan kaldırır. Cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır.
Göz altı morlukları ve kızarıklıkları için acı badem yağı
Yorgunluk ve vitamin eksikliğine bağlı olarak göz altından morluklar ve şişlikler oluşabilir. Bir hafta boyunca her gece yatmadan önce göz altına acı badem yağı sürülür ise göz altı morluklarında ve şişliklerinde azalma olduğu görülür.
Güneşin zararlı etkilerine karşı acı badem yağı
Bazen farkında olmadan güneş ışığına fazlaca maruz kalırız. Bu gibi durumlarda oluşan kızarıklığı ve yanık deriyi acı badem yağı ile daha çabuk atabilirsiniz. Çünkü acı badem yağı hem cildi nemlendirir hem de yumuşatır.
El ve ayak bakımı için acı badem yağı
Acı badem yağı ‘nın içeriğindeki çinko cilt için çok faydalıdır. Cilt tarafından çabuk emilir, el ve ayak bakımı için kullanılan kremlerden de daha etkilidir.
Çatlak ve selülit tedavisi için acı badem yağı
Özellikle kış aylarında oluşan dudak çatlaması ve kuruması için acı badem yağını kullanabilirsiniz. Ayrıca selülit tedavisinde de olumlu etkileri olduğu belirtilmektedir.
Makyaj temizliği için acı badem yağı
Piyasadaki makyaj temizleyici ürünlere nazaran daha etkilidir. Ayrıca ölü derinin atılmasının yanında gözeneklerin de açılmasını sağlar.
Saç sağlığı için acı badem yağı
Saç derisini besler ve saça parlaklık kazandırır. Saç kırılmasını ve dökülmeleri önler. Tek başına kullanılabileceği gibi zeytinyağı ve hint yağı ile de karıştırılarak daha etkili bir bakım yapılması sağlanabilir.

Acı badem yağı kullanım alanları

Acı badem yağının zararları

Saklama koşulları: Acı badem yağının ağzı sıkıca kapatılmış bir şekilde güneş ışığından uzakta muhafaza edilmesi gerekir. Kesinlikle tatlı badem yağı ile karıştırılmamalıdır. Çünkü acı badem yağının zehirleyici özelliği bulunmaktadır.

Diyabet hastaları ile hamile ve emziren annelerin mutlaka doktorlarına danışarak kullanmaları tavsiye edilir.

Günlük kullanım sırasında tavsiye edilen miktarlar kesinlikle aşılmamalıdır. (10 ml bir insanın ölmesine neden olabilir.) Dahili kullanım için günlük bir çay kaşığı, harici kullanım için de, pamuğa batırılarak istenilen bölgeye tampon uygulanması yeterli olacaktır.

Comments are closed.