İçeriğe geç
Anasayfa » Kendin Yap: Ponpon paspas yapımı

Kendin Yap: Ponpon paspas yapımı

Evinizin herhangi bir köşesinde son derece şık ve estetik ponpon paspas kullanmak ister misiniz? Aşağıda yer vereceğimiz malzemelerle yapabileceğiniz ponpon paspasın yapımı da çok basit. İsterseniz hemen yapımına geçelim.

Ponpon paspas için gerekli olan malzemeler

  • Farklı renk ve dokuda iplikler
  • Tuvalet kağıdı rulosu
  • İstediğiniz boyutlarda kaydırmaz
  • Makas

Evinizde bulunan artık yün iplerden de bu ponpon paspası yapabilirsiniz.

Şimdi işe başlıyoruz…

1- Tuvalet kağıdı rulolarını işaret ve orta parmaklarınıza geçirin ve ipi iki rulonun etrafına sarmaya başlayın. Pofidik görünmesi için biraz fazlaca sarmanız gerekir. Ancak çok fazla sıkı olmasın. Eğer ipi sararken çok fazla sıkı sararsanız, rulolar ezilecek ve dolayısıyla da diğer ponponların ebatları aynı olmayacaktır.

Aşağıdaki resimde görüldüğü kadar sarılması kafi gelecektir.

2-  İki rulonun etrafına sardığınız ipi bağlayacak uzunlukta ipinizden kesin ve resimdeki gibi iki rulonun arasından geçirerek sarmış olduğunuz ipleri bağlayın.

Bir kez düğüm attıktan sonra artık ruloları çıkartabilirsiniz.

Bağlamak için kullandığınız ipleri biraz uzun tutun ki, bu uzun kısımlar kaydırmaza tutturma aşamasında size gerekli olacak.

Şimdi sıra makas ile ipleri kesmeye geldi. Başlangıç noktasından başlayarak ponpon olacak şekilde kesmeye başlayın daha sonra da aynı uzunlukta olması için kısaltmaya başlayın. Çok da ince dokumanıza gerek yok. İsterseniz kestiğiniz gibi bırakabilirsiniz de…

Tüm işlemleri diğer ponponları yapmak için tekrarlayın.

Şimdi de nasıl bir model istediğinize karar vermelisiniz. İsterseniz kare, dikdörtgen veya daire şeklinde paspas yapabilirsiniz. Kararınızı verdikten sonra kaydırmaz altlığı istediğiniz şekilde kesin ve ponpları uzun ipleri yardımıyla biraz sık bir şekilde boşluklardan geçirerek tek tek bağlayın.

Resimde de görüldüğü gibi bağlarsanız sorun çıkmaz. Çok da sıkı düğüm atmayın. Daha sonradan ekleme çıkarma yapmak isteyebileceğiniz için fiyonk şeklinde bağlamanız daha mantıklı olacaktır.

ve işte bitmiş hali…

Ellerinize sağlık…