İçeriğe geç
Anasayfa » Yüz maskesi olarak kullanılan kil çeşitleri

Yüz maskesi olarak kullanılan kil çeşitleri

Yüz maskesi olarak kullanılan kil çeşitleri

Yüz maskesi olarak kullanılan kil çeşitleri ‘nde hangisinin neye yararlı olduğunu bilmeden kullanırsak faydasından çok zararını görmüş oluruz.

Az yağlı ve kuru ciltler için beyaz (bentonit) kil

Mineral bakımından zengin olan bentonit kil, beyaz kil olarak da bilinmektedir. Diğer killere oranla cildi daha az kurutur. Bu nedenle az yağlı ve kuru ciltler için tavsiye edilmektedir. Gözenekleri temizler ve içeriğindeki mineraller sayesinde de cildi besler. Bakterileri temizlediği için sivilce oluşumunu geciktirir ve mevcut sivilcileri de kurutur.

Hassas ciltler için pembe kil

Beyaz ve kırmızı killerin karışımından elde edilen pembe kil, fransız kili olarak da bilinmektedir. Tahriş etkisi olmadığı için özellikle hassas ciltler için önerilmektedir. İçeriğinde kalsiyum karbonat, demir ve ilit bulunmaktadır.

Yıpranmış ve soluk görünen ciltler için kırmızı kil

Cilt için gerekli olan önemli minerallerin tamamını içeren kırmızı kil, demir oksit bakımından zengindir. Düzenli olarak kullanılması halinde cilde parlaklık verir ve yeni cilt hücresi üretimini tetikler. Ayrıca yağ üretimini de dengelemektedir. Bu özellikleri nedeniyle yıpranmış ve soluk görünen ciltler için kullanılması faydalı olacaktır.

Aşırı yağlı ciltler için yeşil kil

En çok kullanılan kil çeşidi olan yeşil kil, özellikle aşırı yağlı ciltler için önerilmektedir. Yeşil kil, gözeneklerin tıkanmasını önler ve bu sayede de siyah nokta ve sivilce oluşumu azalır, cilt temiz kalır.

Az yağlı ve kuru ciltler için kesinlikle önerilmez.