İçeriğe geç
Anasayfa » Kendin Yap: Pratik renkli paspas yapımı

Kendin Yap: Pratik renkli paspas yapımı

Pratik renkli paspas yapımı

Pratik renkli paspas yapımı ‘nda rengarenk kalın ipler, kasnak olarak kullanmak için karton, makas ve iğne kullanacağız. Her ne kadar bu resimdeki paspasda kullanılan ipleri biraz karışık bulsam da, ben şahsen aynı kalınlıkta ipleri kullanarak daha düzenli bir paspas yapmayı tercih ederim ki en kısa zamanda bu paspası deneyeceğim.

Bu paspası yapan arkadaşım her ne kadar farklı incelikte ipler önerse de ben şahsen aynı kalınlıkta iplerin kullanılmasının çıkan şekil açısından daha güzel görüneceğini düşünüyorum. Yine sizin tercihiniz.

İsterseniz sizlerin de öğrenmesi açısından pratik renkli paspas yapımına geçelim.

Paspası yuvarlak yapacağımız için daire şeklinde bir karton kesiyoruz ve bu kartonu kurşun kalemle 8 eşit parçaya bölüp, her parçanın uç kısmını eşit aralıkla 1 cm kadar kesiyoruz. Daha sonra resimde görüldüğü gibi paspası örmemiz için gereken zemini hazırlıyoruz.

Örmeye başlamadan önceki son hali bu şekilde olacak.

Artık ortasından başlayarak resimdeki gibi bir ters bir düz şeklinde kademe kademe ilerliyoruz.

İsterseniz resimde görüldüğü gibi ponponlu ipler de kullanabilirsiniz.

Paspasımız istediğimiz boyuta ulaştığında son ipe düğüm atıp, örme işlemini bitiriyoruz. Daha sonra da kasnaktaki ipleri tek tek keserek düğüm yapıyoruz.

Paspasın arkasındaki fazla ipleri de kestikten sonra püskül yapımına geçiyoruz. Ben bu aşamada bu kısma kaydırmaz eklemeyi düşünüyorum. Çünkü her ne kadar fazla ipleri temizlesek bile görüntü pek hoş olmayacaktır.

Resimde görüldüğü gibi kasnaktan kestiğimiz ve sonrasında düğüm attığımız yerleri de kapatmak için püskül yapabiliriz.

İşte paspasımız hazır. Ellerinize sağlık. Güle güle kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir