İçeriğe geç
Anasayfa » Nar çekirdeği yağı faydaları, nasıl kullanılır?

Nar çekirdeği yağı faydaları, nasıl kullanılır?

Nar çekirdeği yağı faydaları, nasıl kullanılır?

Nar çekirdeği yağı, kalbi korur ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarına da iyi gelir. Kepek oluşumunu engellemesi yanında saçları da güçlendirir.

Nar çekirdeği yağının faydaları

  • Kanseri önler: Nar çekirdeği yağının içeriğindeki antioksidanlar, hücrelerdeki hasarı tamir eder. Özellikle meme kanseri, lösemi, tümor oluşumu, prostat ve kolon kanseri gibi hastalıklara karşı da faydalı olduğu belirtilmektedir. Yapılan deneyler sonrasında güneş hasarına karşı da etkili olduğu cilt kanserine karşı da koruma sağladığı anlaşılmıştır.
  • Kalbi korur: İçeriğindeki fitokimyasalar sayesinde vücuttaki kolestrol seviyesi normale döner. Böylece kalp krizi geçirme riski de azalır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir: İçeriğindeki B ve C vitaminleri ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve hormonal dengeyi sağlar.
  • Kilo vermede yardımcıdır: İçeriğindeki flavonoidler sayesinde vücutta yağ birikmesini önler, kolestrolü düşürmeye yardım eder ve bu sayede kilo vermek daha da kolaylaşır.
  • Kas ağrılarına iyi gelir: İçeriğindeki punisinik asit sayesinde kas ağrılarını hafiflettiği gibi, vücutta iltihap oluşmasını da engelleyerek vücudun direncini arttırır.

Nar çekirdeği yağının cilde faydası

Nar çekirdeği yağını cildiniz için normal zamanlarda kullanabileceğiniz gibi, masaj yapmak için de kullanabilirsiniz. Cilde parlaklık ve esneklik yanında cilt kırışıklıklarının oluşumunu da yavaşlatır.

  • Cilt hastalıklarına karşı iyi gelir: Güneş yanıkları yanında sedef ve egzama hastalıkları için yararlıdır. Tüm bunların yanında ciltteki kesiklerin iyileşmesi ve sivilcelerin yok edilmesi için de kullanılabilir.
  • Kırışıklıklara ve yaşlanmaya son: Vücuttaki punisinik asit üretimini arttırarak kolajen liflerin bozulmasını engeller. Bu sayede ciltte kırışıklık ve yaşlanma belirtileri oluşmaz. Antioksidanlar sayesinde cilt elastikiyetini korunur, ten rengi sabitlenir. Ayrıca cildin pH dengesini oluşturularak ışıltılı ve genç görünen bir cilt elde etmenizi sağlar.
  • Sağlıklı ve kusursuz bir cilt için: Zararlı serbest radikallere karşı cildi korur. Doğal antioksidanlar sayesinde nemlendirici etki yapar, akne oluşumunu engeller. Hormonal dengeyi sağlar, cildin pürüzsüz ve genç bir görünüme kavuşmasına katkıda bulunur. Cildi sıkılaştırır.
  • Cildi nemlendirir: Cilde sürüldüğünde derinlemesine nüfuz ederek kalıcı bir nemlendirici etki sağlar. Yağ kalıntısı bırakmaz. Yağlı ve akneye eğilimli cilt tipleri için de idealdir.

Nar çekirdeği yağının saça faydası

Güçlü saçlar: Punisinik asit sayesinde güçlü, parlak ve bakımlı saçlara kavuşmak mümkündür. Ayrıca nar çekirdeği yağındaki yüksek antioksidan ve vitamin içeriği sayesinde kafa derisindeki kan dolaşımı arttırılır, kan damarları güçlenir ve saçların sağlıklı uzaması teşvik edilir. İçeriğindeki C vitamini ile saç uzaması için iyi bir kaynaktır.
Kepek oluşumunu engeller: Saç derisindeki pul pul dökülme azalır. Kepek oluşumu, saç dökülmesi, saç incelmesi, saçtaki kuruluk önlenir. Donuk, kuru ve mat saçları canlandırır.
Kaşıntıyı önler: Saç derisindeki bakterilere karşı savaşır. Bu sayede saç derisindeki kaşıntıyı önler. Saç derisinde sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının oluşmasını engeller. Kafa derisindeki iltihap, kızarıklık ve kaşıntının etkilerini azaltır.
Saç derisindeki pH oranını dengeler: Saçtaki pH oranının dengelenmesiyle saçların çabuk yağlanması önlenir. Saç kökleri uyarılarak yağ oluşumu azaltılır. Saç derisindeki kir ve bakteriler dışarı atılır.

Nar çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Selülitlerden kurtulmak için nar çekirdeği yağı

1 fincan suyun içine 7 damla nar çekirdeği yağı damlatın ve selülit olan kısımlara sürün. Düzenli kullanım sonrasında selülitlerin azaldığını göreceksiniz.

Yaşlı ve yorgun ciltler için nar çekirdeği yağı

Bir miktar pamuğun üzerine biraz nar çekirdeği yağı damlatın ve göz çevresi hariç tüm yüzünüze sürüp, cildinizin yağı emmesini bekleyin. Daha sonra da ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Düzenli kullanım sonrasında cildinizdeki değişimi siz de göreceksiniz.

Hormonal dengelerde değişim sağladığı için hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir