İçeriğe geç
Anasayfa » Evde detoks çayı nasıl yapılır, detoks çayı tarifleri

Evde detoks çayı nasıl yapılır, detoks çayı tarifleri

Evde detoks çayı nasıl yapılır, detoks çayı tarifleri

Vücutta biriken toksinler zamanla yorgunluk, stres, depresyon ve hastalıkların geç iyileşmesine neden olur. Bu zararlı maddelerden kurtulabilmek için de evde detoks çayı hazırlayabilir ve vücudunuzu bu zararlı etkenlerden temizleyebilirsiniz. İşte kullanabileceğiniz birkaç detoks çayı tarifi…

  • Aşağıda verilen detoks çaylarını aynı gün içinde tüketmeyin.
  • Yüksek tansiyon, şeker gibi hastalıklar ya da gebe ve küçük çocukların kullanması zararlı olabilir.
  • Sürekli kullandığınız ilaçlar ile birlikte kullanmayınız. Yan etkiler baş gösterebilir. Lütfen öncelikle doktorunuza danışınız.
  • Detoks çaylarının yanında gün içinde en az 10 bardak su tüketin. Mümkünse 1 bardak suyun içine 3-4 damla limon suyu ilave edin.
  • Gazlı içecekler, paketli dondurulmuş gıdalar, alkol ve sigaradan uzaklaşın.
  • Koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeye gayret edin.

Isırgan otu ile hazırlanmış detoks çayı

Isırgan oto en etkili detoks malzemeleri arasında yer alır. Bunun yanında idrar söktürücü ve lenf bezlerinin çalışmasını düzenleme özelliğine sahiptir.

Isırgan otu detoks çayını; 1 bardak sıcak suya 1 yemek kaşığı kurutulmuş ısırgan otu ilave edin ve 10 dk. demlenmesini bekleyin.

Isırgan otu detoks çayını 1 hafta boyunca günde 2-3 bardak bu şekilde demleyip içebilirsiniz.

Karahindiba ile hazırlanmış detoks çayı

Özellikle Nisan ve Mayıs ayında çevremizde çokça görebildiğimiz karahindiba, sarı çiçekli ve yeşil yapraklı bir bitkidir. İçeriğinde magnezyum, potasyum, kalsiyum ve B, C vitamini bulunur. Karahindiba çiçeğini taze olarak toplayabileceğiniz gibi aktarlardan da satın alabilirsiniz.

Karahindiba bitkisini kendiniz toplayacaksanız, bitkiyi kökünden çıkarıp alın ve bunları güneş almayan ama rüzgarlı bir yerde 3-4 gün kurutun. Daha sonra kuruyan kısımları elinizle ufalayıp cam bir kavanozda serin yerde muhafaza edin. İhtiyacınız olduğundan alıp, kullanın.

Karahindiba detoks çayı için; 1 su bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş karahindiba katın ve 10 dk. demleyin. Daha sonra süzüp için.

Karahindiba detoks çayını 1 hafta boyunca sabah akşam 1 er bardak içebilirsiniz.

Zencefil ile hazırlanmış detoks çayı

Zencefil gingerol içerir ve güçlü bir iltihap önleyicidir. Bunun yanında, ödemi atar, karaciğer ve kanın temizlenmesini sağlar, boğaz ağrısı, kas zorlanması nedeniyle oluşan ağrıların giderilmesi gibi bir çok hastalık ve sorunlarla baş edilmesi için birebirdir.

Zencefil detoks çayı için; 1 bardak kaynamış suya 1 yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefil ya da 1 tatlı kaşığı toz zencefil ekleyip, demlemeye bırakın. Daha sonra süzüp içebilirsiniz.

Zencefil detoks çayını, 1 hafta boyunca sabah akşam 1 bardak şeklinde içebilirsiniz.

Meyan kökü ile hazırlanmış detoks çayı

Meyan kökünün müshil etkisine sahip olup, bunun yanında zararlı mikroorganizma ve toksinleri de vücudumuzdan atılmasını sağlar.

Meyan kökü detoks çayı için; 1 bardak kaynamış suya, 1 yemek kaşığı ezilmiş meyan kökü veya 1 tatlı kaşığı toz meyan kökü ilave edin ve 10 dk. demlendirin. İçine 3-4 damla limon da sıktıktan sonra için.

Meyan kökü detoks çayını 2 hafta boyunca her gün içebilirsiniz.

Kişniş ile hazırlanmış detoks çayı

Kişniş, ağır metallerin vücudumuzdan atılmasını sağlar. Bunun yanında karciğerin temizlenmesinde de etkilidir. Hatta Journal of Ethnopharmacology tıp dergisinde kurşun birikimi üzerinde baskıcı bir etkinliğe sahip olduğu belirtilmiştir. Bu yüzden isterseniz 2 hafta boyunca her gün 5-6 adet yeşil yapraklarından yiyebilirsiniz.

Kişniş detoks çayı için; 2 tatlı kaşığı kişniş tohumunu hafif ezin ve üzerine 1-2 su bardağı kaynar su ilave ederek 10 dk. demleyin ve için.

Dulavrat otu ile hazırlanmış detoks çayı

Dulavrat otu, antioksidan etkiye sahip bir bitkidir. Bunun yanında kanı temizler, ödem atar ve şişkinlikleri giderir, bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğinde folik asit, C ve E vitamini ve magnezyum bulunur. Bitkinin sadece kök kısımları kullanılmaktadır. Dilerseniz aktarlardan temin edebilirsiniz.

Dulavrat otu detoks çayı için; 1 bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş dulavrat otu ekleyin ve 10 dk. demleyin. Daha sonrasında süzüp içebilirsiniz.

Dulavrat otu detoks çayını günde 1 bardak iki hafta ya da günde 2 bardak 1 hafta şeklinde tüketebilirsiniz.

Kırmızı yonca ile hazırlanmış detoks çayı

Kırmızı yonca; kandaki zararlı maddelerin idrar yoluyla, vücuttaki toksin ve metallerin de ter yoluyla atılmasını sağlar. A, C ve E vitaminleri yanında magnezyum, bakır, fosfor, kalsiyum, krom ve demir içermekte olup bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Kırmızı yonca detoks çayı için; 1 bardak kaynatılmış suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kırmızı yonca ekleyip 10-15 dk. demlemeye bırakın. Sonrasında da süzüp için.

Kırmızı yonca detoks çayını bu şekilde demleyerek 1 hafta boyunca günde 3 bardak şeklinde tüketebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir