İçeriğe geç
Anasayfa » Pürüzsüz Bacaklar İçin Ne Yapmalı?

Pürüzsüz Bacaklar İçin Ne Yapmalı?

Pürüzsüz Bacaklar İçin Ne Yapmalı?

Özellikle yaz aylarında estetik açıdan kötü görünen bacaklar pek çok kadının sorunu oluyor. Bunun için sadece bacak temizliğinin yapılması yeterli olmuyor. Bunun yanında; epilasyon sonrası kızarıklıklar, morluklar, oluşan batıklar, selülitler bacakların güzel görünmesini engelliyor.

Aslında yapılacak birkaç şey ile güzel bacaklara sahip olmak mümkün. İşte size birkaç ipucu.

Pürüzsüz bacaklar için 8 öneri

 1. Bacak tıraşında acele etmeyin: Hızlı bir şekilde yapılan tıraş bacakların pürüzlü görünmesine neden olduğu gibi, diz ve bilek bölgesini de yıpratır. Ayrıca acele tıraş sırasında kesiğe maruz kalmanız da son derece mümkün. Böyle bir durumda kanayan bölgeyi nazikçe durulayın. Eğer kan durmuyor ise kuruladıktan sonra yara bandı yapıştırın.
 2. Zahmetli de olsa ağda yapmayı tercih edin: Ağda, bacaklardaki ölü hücreleri temizler bu da bacakların pürüzsüz görünmesini sağlar. Sıcak ağda kızarıklığa ve pürüzlü bir görüntüye sebep olduğu için ılık ağdayı tercih edebilirsiniz. Hassas bir cilde sahipseniz, ağda öncesi buz kompresi yaparak morartıların oluşumunu azaltabilirsiniz. Elektrikli epilatör aletleri ise batık oluşumuna neden olur.
 3. Kılların çıkış yönüne göre uygulama yapın: Ağda ve tıraş yaparken kılların çıkış yönüne göre aldığınızdan emin olun yoksa batık oluşur.
 4. Batıkları çıkarmak için uğraşmayın: Batıkları çıkarmak için genellikle iğne gibi sivri uçlu nesneler kullanılır. Bunlar da yaraya neden olur. Aslında batık için en etkili yöntem kuru keselemedir. Kuru kese, bacalardaki batıkların hızla yok olmasını sağlar ancak cilde de zarar verir. Özellikle hassas bir cilde sahipseniz kuru kese uygulamayın. Duş alırken orta sertlikle bir kese ile kese yaparsanız, ölü hücrelerden kurtulduğunuz gibi bacaklarınızda batık oluşumunu da engellemiş olursunuz.
 5. Bacaklarınızı nemlendirmeyi ihmal etmeyin: Vücudumuzun diğer bölgeleri gibi bacaklarımızın da neme ihtiyacı vardır. Bu nedenle duş sonrasında nemlendirici uygulamayı unutmayın.
 6. Bacaklarınız için peeling yapın: Ölü hücrelerden kurtulmak ve bacaklarınızın daha canlı görünmesini sağlamak için, belli aralıklarla peeling yapabilirsiniz. Özellikle A vitamini ağırlıklı peeling yapmanızı tavsiye ederiz.
 7. Selülitlerinizden kurtulun: Selülitler çoğu kadının en büyük sorunu. Bunun için eczanelerde satılan kremlerden ya da selülit giderici doğal ürünlerden faydalanabilirsiniz. Bunun yanında egzersiz ve selülit masajı da ihmal etmeyin.
 8. Cilt sağlığınız için su içmeye devam edin: Sadece cilt sağlığı için de genel sağlığımız için de her gün su içmeliyiz. Bol su içmek cildi canlı tutar.

Selülit Masajı Nasıl Yapılır?

Yukarıda bacak güzelliği için egzersizin ve selülit masajının gerekli olduğundan bahsetmiştik. Şimdi de selülit masajı nasıl yapılır ona bakalım:

 • Yatağınızın üzerine oturun ve bacaklarınızı kendinize doğru çekin. İki elinizle bacaklarınızı bilekten uyluğa kadar hızlı bir şekilde 5 dakika boyunca sıvazlayın. Kan akışını hızlandıran bu hareketin ayak bileğinden uyluğun en üstüne kadar olması gerekiyor.
 • Ardından uyluğunuzu ellerinizle sıkıp sıkıp bırakın. Daha sonra dizinizden başlayarak uyluğunuza kadar hızlı bir biçimde bacağınızı yeniden sıvazlayın.
 • Elinizi yumruk yaparak uyluğunuzun ön ve dış taraflarına hafif bir şekilde vurarak masajı bitirin.

Tüm bu adımlar bu bölgedeki kan akışını hızlandıracak ve selülit oluşumunu azaltacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir