İçeriğe geç
Anasayfa » Kendin Yap: El yapımı bileklik örnekleri

Kendin Yap: El yapımı bileklik örnekleri

El yapımı bileklik örnekleri

Her kıyafetinize uygun bir bilekliğiniz olsun ister misiniz?

Yaz geldi ve kıyafetlerinize uygun her gün bambaşka bilekliklerle etrafınızdakilerin dikkatini çekmek ister misiniz? Şimdi size vereceğimiz bileklik modelleri hem çok şık hem de çok pratik. Hepsini resimlerdeki adımları takip ederek kolaylıkla yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ise malzemelerinizi hazırlayıp dikkatinizi tamamıyla yapacağınız modele vermek. Modeller belirmeye başlayınca inanın daha çok heyecanlanacak ve kendi ellerinizle yaptığınız eserinize hayran hayran bakacaksınız.

Belki de yapacağınız bileklikleri nakde dönüştürüp para kazanmak bile isteyebileceksiniz. Yaptığınız modeller beğenilip satış oldukça da daha çok bileklik modeli çıkarmak isteyeceksiniz.

O zaman sizi daha fazla bekletmeyelim ve işe başlayalım.

Örme bileklik nasıl yapılır?

Örme bileklik nasıl yapılır?

Örme bilekliği yaparken istediğiniz malzemeleri kullanabilirsiniz. Bunlar mum ipler, deri ipler, saten kurdeleler veya hasır ipler. Daha başka aklınıza ne gelirse kullanabilirsiniz. Resimlerde örgünün nasıl yapıldığına dikkat edin ve kendi malzemelerinizle adım adım uygulayın.

Deri malzeme üzerine düğüm tekniğinin uygulanması

Deri malzeme üzerine düğüm tekniğinin uygulanması

Zincir ve ip ile yapılan bileklik modeli

Zincir ve ip ile yapılan bileklik modeli

Bu bilekliği yaparken kullanacağınız malzemeler; kalın zincir, dikiş iğnesi, iplik, boncuk ve bileklik kapama uçları. Her adımı dikkatlice takip edin ve düğümleri atarken zincirin düz durmasına ve düğümlerin de sıkı olmamasına dikkat edin. Çünkü sıkı düğümler atarsanız zincir kasılır ve bilekliğiniz sonradan sizi rahatsız eder.

Örgü tekniği ile bileklik yapımı

Örgü tekniği ile bileklik yapımı

Bu modelde de size gerekli olan malzemeler; 5 tane deri ip (farklı renklerde de olabilir) ve uç kapamaları. Resimde görüldüğü gibi ipleri bir bant yardımıyla bir yerde sabitleyelim. Daha sonrada belirtilen sıra ile örmeye başlayalım. Bakın ilerleme kaydettikçe bilekliğin modeli de ortaya çıkmaya başladı bile…

Makrome örgü tekniği ile bileklik yapımı

Makrome örgü tekniği ile bileklik yapımı

Makrome örgü tekniği en çok kullanılan tekniklerden biridir. Resimdeki adımları dikkatlice takip ederseniz aynı modeli sizde çıkarabilirsiniz. Bir süre bakarak yaparsınız. Daha sonra zaten eliniz ve gözünüz alışacağı için daha hızlı ilerlersiniz.

En çok kullanılan makrome örgü modeli ile bileklik yapımı

En çok kullanılan makrome örgü modeli ile bileklik yapımı

Kalın iplerle yapılan büyük örgü modeli

Kalın iplerle yapılan büyük örgü modeli

Burada verdiğimiz örme tekniklerini kullanarak aslında birçok model daha çıkarabilirsiniz. Hatta biraz bijuteri malzemelerine de bakıp, bileklik modellerinizi biraz daha farklılaştırabilirsiniz. Unutmayın yapılamayacak şey yoktur. Sizler istedikten sonra her şeyi başarabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir