İçeriğe geç
Anasayfa » Karbonatın Faydasını Görebileceğiniz 9 Yer

Karbonatın Faydasını Görebileceğiniz 9 Yer

Karbonat ‘ın kuru şampuan olarak kullanılması

Saçlarınız yağlı olduğu için sık sık yıkamak zorunda kalıyorsanız, bunun için karbonattan destek alabilirsiniz. Bu yönteme No-Poo deniyor ve birçok kişi tarafından da uygulanan bir yöntem. Eğer siz de sürekli saçlarınızı yıkamaktan şikayet ediyorsanız saçlarınızın dibine karbonat serpip parmak uçlarınızla masaj yaparak saç derisine nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz.

Karbonat ‘ın diş beyazlatıcı olarak kullanılması

Karbonat ve limon birleşimi doğal bir ağartıcıdır. Bu özelliklerinden dolayı da diş beyazlatmak için rahatlıkla kullanılabilir. Dişlerinizi beyazlatmak için; 1 çay kaşığı karbonata 3-4 damla limon suyu ekleyin ve dişlerinizi fırçalayın.

Diş minelerinin zarar görmemesi için bu şekilde fırçlama işlemini haftada 3-4 defa yapınız.

Karbonat ‘ın tırnak temizleyici olarak kullanılması

Çok sık oje kullandığınız için, tırnaklarınızın zamanla sarardığını görürsünüz. İşte bu duruma çözüm olarak da karbonatı kullanabilirsiniz.

Karbonat ‘ın ayak bakımı için kullanılması

Pedikür sırasında ölü cilt tabakasını temizlemek ve cildi yumuşatmak için; küçük bir leğene bir miktar ılık su koyduktan sonra 2 tatlı kaşığı karbonat ekleyin. Ayaklarınızı bu suda 20 dk. bekletirseniz hem ayak kokusundan kurtulmuş olacaksınız hem de ayaklarınız daha yumuşak olacak.

Karbonat ‘ın tıraştan sonra tahrişi önlemek için kullanılması

Hassas bir cilde sahipseniz, bacaklarınızı tıraş ettikten sonra yanma ve acıma olabilir. İşte bu kızarıkları gidermek için 1 litre suya 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin ve bacaklarınızı bu su ile durulayın.

Karbonat ‘ın ağız kokusu için kullanılması

Ağız kokusundan dolayı rahatsızlık duyuyorsanız, bunun için 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı karbonat ve 2-3 damla nane yağı damlatın ve karıştırıp ağzınızı güzelce çalkalayın. Bu su ile ağzınızı bakterilerden temizlemiş ve nefesinizi de tazelemiş oldunuz.

Karbonat ‘ın deodorant olarak kullanılması

Çok fazla terlediğiniz için ter kokusundan rahatsızlık duymaya mı başladınız. Bunun için koltuk altlarına deodorant sıktıktan sonra karbonat sürülebilir. İsterseniz sadece karbonat da sürebilirsiniz. Bu tek başına bile etkilidir.

Karbonat ‘ın böcek ısırıkları için kullanılması

Havaların ısınması ile birlikte böcek ve sivrisinek ışırıkları da fazlalaşıyor. Bu nedenle oluşan kızarık ve ısırıklar için ise; 1 çay kaşığı karbonata bir miktar soda ekledikten sonra krem kıvamına getirin ve o bölgelere sürün.

Karbonat ‘ın temizlik için kullanılması

  • Fırça ve tarakların temizliğinde
  • Gümüş eşyaların parlatılmasında
  • Fırın temizliğinde
  • Yer temizliğinde
  • Kahve makinesi

vb. gibi yerlerin temizliğinde karbonat kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir