İçeriğe geç
Anasayfa » Elma Sirkesi Uygulaması (Cilt lekeleri için)

Elma Sirkesi Uygulaması (Cilt lekeleri için)

Elma Sirkesi Uygulaması

Elma sirkesi uygulaması ile sirkenin lekeleri soyucu etkisinden faydalanacağımız için uygulamanın gece yatmadan önce yapılması daha iyi ve etkili olacaktır.

Elma sirkesi’nin cilt lekeleri ve çiller üzerindeki etkisi

Elma sirkesi’nin cilt lekelerine ve çillere olan etkisini arttırmak için elma sirkesi buharını cildinize nüfus ettirmelisiniz. Elma sirkesi’nin buharını 1 lt. suya 1 su bardağı elma sirkesi şeklinde yapabilirsiniz. Buharın sadece yüzünüze etki etmesi için başınıza havlu örtebilirsiniz.

Elma sirkesi buharını özellikle çiller için kullanıyorsanız, çilli bölgeyi güneş ışınlarından korumalısınız. 

Cilt lekeleri için elma sirkesi kullanacağınız zaman doğal elma sirkesini tercih etmelisiniz.

Elma sirkesi uygulaması için doğal elma sirkesi yapımı

Gerekli malzemeler;

  • Elma
  • Sirke anası (yoksa bal)
  • Su

Sirke yapımına başlamadan önce elmaları yıkamayın. Çünkü elmanın üzerindeki bakteriler, mayalanma için yararlı bakterilerdir.

Elmaların iç kısmındaki çekirdekleri temizledikten sonra dörde bölün ve bir kavanoza koyun. Elmaların üstüne gelecek şekilde su ilave edin. En son olarak da bir miktar sirke anası veya 3 yemek kaşığı bal ilave edin.

Sirkenin fermente olması için, ağzını tülbentle kapatıp, karanlık ve ılık bir yerde 2 ay bekletin. Bu süre sonunda kavanozdaki sirkeyi süzün ve üzerine yeniden 2 yemek kaşığı bal ilave edin ve kapağını kapatıp beklemeye bırakın.

Sirkenin üzerinde beyaz bir tabaka oluşmaya başlayacaktır. Bu tabaka “sirke anası” olarak adlandırılır. İsterseniz bu kısmı alarak bir kapta muhafaza edebilir ve sonraki sirke yapımında kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi’nin Uygulanması

Elma sirkesini kullanacağınız zaman cildinizi iyice temizlemelisiniz. Bunun için gül suyu’ndan faydalanabilirsiniz. Temizlenmiş ciltte gözenekler açık olacak, elma sirkesi de cilde daha iyi işleyecektir.

Cildinizi gül suyu ile güzelce temizledikten sonra, bir parça pamuğu elma sirkesine batırın. Bunu lekelerin üzerine bastırıp, bu noktaları silin. Elma Sirkesi Uygulaması yaklaşık olarak 20 dk. devam etmelidir.  Sonrasında yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Elma sirkesi asidik özelliğe sahip olduğundan bazı ciltlerde alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bu nedenle uygulama sırasında kabarma, kızarma veya batma gibi şikayetler başlarsa elma sirkesi kullanımını bırakmalısınız. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir