İçeriğe geç
Anasayfa » Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek için pratik ve hızlı çözümler

Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek için pratik ve hızlı çözümler

Buzdolabındaki kötü kokuların birçok nedeni olabilir. Öncelikle kokunun kaynağını bulmak ve ona göre hareket etmek gerekir.

Buzdolabı neden kokar?

Ağzı açık kalmış yemek kapları, kavanozlar ve kahvaltılıklar, çürümeye yüz tutmuş meyve ve sebzeler, çiğ et, tavuk ve balık gibi yiyeceklerden kaynaklanabildiği gibi filtresinden dolayı da buzdolabınız kötü kokabilir. Şimdi sırasıyla aşağıdaki adımları uygulayalım ve kötü kokulardan kurtulalım.

  • Önce, buzdolabının fişini çekin.
  • Daha sonra tüm buzdolabını boşaltın ve bozuk yiyecekler varsa atın.
  • Ağzı açık yiyecekleri kapaklı olan kaplara alın.
  • Tahliye filtresini güzelce temizleyin.

Buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulmak için ne yapılmalı?

Sorunun kaynağını ortadan kaldırdığımıza göre artık temizliğe başlayabiliriz. Buzdolabına sinen kokuyu tamamıyla yok etmek için de bir kaç yöntem var.

Elma sirkesinin antiseptik özelliğinden faydalanın.

Buzdolabının fişini çekip kapakları açtığımız için artık buzlar çözülmeye başlamıştır. Burada biriken suyu alalım. Buzlar tamamıyla eridikten sonra elma sirkesi kattığımız su ve yumuşak bir bez ile artık temizliğe başlayalım. Elma sirkesinin kokusu biraz keskin gelebilir ama aromasının uçucu olması nedeniyle temizlik sonrasında bu kokudan eser kalmadığını göreceksiniz. Elma sirkesi hem bakterileri temizler hem de kötü kokuyu ortadan kaldırır.

Ekolojik Yaşam Uzmanı Erkan Şamcı’dan sirke buharı ile yapılan temizlik önerisi

TRT ekranındaki İyi Fikir programında bu konuya değinmiş olan Erkan Şamcı da; bir kapta sirkeyi kaynatıp ocaktan aldıktan hemen sonra buzdolabının içinde tutmamızı ve o buharın buzdolabının her yerine işlemesi için bir süre beklememizi öneriyor.

Daha sonrasında ise bir miktar suyun içine biraz karbonat atıp karıştırdıktan sonra da, buzdolabının duvarlarını iyice silmemizi öneriyor.

Temizlik sonrasında ise isterseniz; 1 kap içine karbonat, vanilya, kuru kahve, nişasta, sirkeli su, mangal kömürü, dilimlenmiş limon ve temiz kedi kumunu koyarak da kötü kokuyu bertaraf edebilirsiniz. Kap içinde buzdolabına konulan bu şeylerin etkili olması için buzdolabının içinde hava sirkülasyonun sağlanması gerekir. O halde buzdolabı kapısını yarım saat kadar açık bırakıp hava girmesini sağlayabilir ya da önüne bir vantilatör koyarak hava sirkülasyonu sağlayabiliriz.

DİKKAT:

Aşağıda belirttiğimiz ürünleri kullanırken dikkatli olmalı ve sürekli kontrol etmelisiniz.

  • Dilimlenmiş limonun küflenmemesine dikkat etmeli gerekirse ertesi gün yenisini koymalısınız.
  • Yarım çay bardağı içine konulan sütte çabucak bozulabilir bu nedenle gerekirse sütü belirli sürelerde kontrol edip yenileyebilirsiniz.
  • Mangal kömürü koyacak iseniz de; kömürün hiçbir şey ile temas etmemesi için bir poşetin içine koyup ağzını bağlayabilir ve poşetin üzerinde delikler açarak, kokunun emilmesini sağlayabilirsiniz.

Tüm bu yaptıklarınıza rağmen buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulamadı iseniz o zaman da, buzdolabının arkasında suların biriktiği alanı açıp, birikmiş suyu dökmeli ve orayı temizlemelisiniz. Eğer elektrik bağlantısını kesip bunu yapamayacak iseniz, teknik servisi çağırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir