Diş Estetiği Uygulamaları

Diş estetiği ile hem diş hem de diş etleri üzerinde yapılan uygulamalar sayesinde kişi daha sağlıklı hem de estetik anlamda güzel ve çekici bir görünüme sahip olup aynı zamanda kaybettiği işlevlere de yeniden sahip olabilmektedir. Estetik diş hekimliği renk renkleşmesi, diş ve ağızdaki yapı ve işlev bozuklukları, diş aralıkları ve boşlukları, diş çürükleri, kırık ve aşınmış dişler, çapraşıklık ve eğrilik gibi  konularda çalışır.

Estetik diş hekimliği kompozit, diş dolguları, porselen yapraklar, bleaching yani diş beyazlatması, lazer ve lamina gibi tedavi yöntemlerini kullanmaktadır. Kompozit yani beyaz dolgular çürümüş kırılmış dişlerin düzeltilmesinde, dişlerin renginden yapısal özelliklerine kadar birçok fonksiyonun yeniden kazandırılmasında kullanılan bir yöntemdir. Bonding işlemleri dişlerdeki madde kaybının önlenmesi için kullanılır. Kompozit dolgular hem güçlü ve dirençlidir hem de maliyet olarak da hesaplıdır. Bu sebeple hastaları hem sonuç hem de ücret anlamında mutlu eder.

Tüm vücudumuz için gerekli olan ve mükemmel görünüm anlamına gelen altın oran dişler için de söz konusudur. Altın oranda dişlerin ve diş etinin belirli bir ölçüde görünmesi gerekir ve dışarıdan bakıldığında düzgün durması önemlidir. Estetik diş hekimliği bu sebeple ilk önce dişlerde asgari seviyede pürüzlü alanlar oluşturur ve daha sonra bu alanları kompozit maddelerle doldurarak istenilen görünüme kavuşmasını sağlar.

diseti-manikuru-gingivoplasti

Yüzümüzün algılanış şeklini doğrudan etkileyen diş, diş eti ve ağız şekli genel olarak yüz estetiği için de önemlidir. Bu sebeple özellikle ön dişler üzerinde yapılan çalışmalarda estetik açıdan güzel bir görünümün oluşturulup dudak, diş ve yumuşak dokunun birbiri ile uyumlu olması sağlanmalıdır. Çünkü sadece dişlerin yapısı ve rengi değil yumuşak dokunun görünümü de estetik duruşu doğrudan etkiler.

Estetik diş hekimliğine başvuran hastalara ilk önce klinik muayeneler yapılıp sonra ölçüleri alınarak bu ölçülerden çeşitli modeller elde edilir. Fotoğraflar ve çeşitli uygulamalar da gerçekleştirildikten sonra hastanın beklentileri de göz önünde bulundurularak gülüş tasarımı yapılmaktadır.

Kaynak: http://www.dentumitkoy.com/