İçeriğe geç
Anasayfa » No-poo. Saçı şampuansız yıkama

No-poo. Saçı şampuansız yıkama

No-poo. Saçı şampuansız yıkama

No-poo akımı birçok kişi tarafından uygulanmakta olan bir yöntem. Ancak uzmanlar bu yöntemin günümüz şartlarında sürekli uygulanamayacağını belirtiyor. Çünkü, no-poo yöntemiyle saçı kimyasallardan arındırmak sanıldığı kadar da kısa bir sürede olamıyor.

No-poo yöntemimin amacı, saç derisinin birikmiş kimyasallardan arındırılmasıdır ve bu arındırma işlemleri sırasında da karbonat ve elma sirkesini kullanacağız. Karbonat ve su ile hazırladığımız karışımı şampuan olarak, elma sirkesi ve su ile hazırladığımız karışımı da saç kremi niyetiyle kullanacağız.

No-poo şampuan yapımı

1 bardak ılık suya 1 çorba kaşığı karbonat ekleyip iyice erimesini sağlayalım. İşte şampuanımız hazır bile. Saçımızı önce güzelce ıslatalım ve no-poo şampuanımız ile özellikle saç diplerine masaj yaparak saçımızı güzelce yıkayalım. Daha sonra da iyice durulayalım. Durulama sonrasında saçlarınızda hâlâ yağ hissediyorsanız uygulamayı bir kez daha tekrarlayabilirsiniz.

Şimdi de saçlara yumuşaklık kazandırmak için krem etkisi yaratacak su ve elma sirkesi karışımını uygulayacağız. Bu karışım içinse, 1 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi katacağız. Sirkeli suyu da sadece saçlarımıza uygulayacağız. Yani saç diplerine sürmeyeceğiz.

Hazırlık ve kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Karbonat alırken içinde farklı kimyasallar olmamasına dikkat ediniz. Eğer düzenli bir kullanım düşünüyorsanız içeriğini sorarak daha fazla miktarlarda almaya dikkat ediniz. Hem bu şekilde bütçeniz içinde daha az maliyetli olacaktır.
 • Elma sirkesi olarak da mümkün olduğu kadar doğal elma sirkesi kullanmayı tercih edin.
 • Hazırlayacağınız karışımları boş şampuan şişelerinde biriktirebilirsiniz.
 • Kuru, zayıf ve ince telli bir saç yapınız var ise karbonat miktarını azaltabilirsiniz.
 • Yağlı, güçlü ve kalın telli bir saç yapınız var ise de karbonat miktarını arttırabilirsiniz.
 • Saçınızdaki yağlanma azalmıyor ise bunun iki nedeni olabilir. Birincisi sirkeli suyu saç diplerine uyguluyor olmanızdır ki bunu yapmamalısınız. İkinci neden ise suyun içine ilave ettiğiniz sirke miktarı fazladır. O zaman da sirke miktarını da azaltma yoluna gitmelisiniz.
 • Saçınız yıkadıktan hemen sonra çok sert ve yapış yapış ise karbonat miktarını azaltmalısınız.

Yukarıda belirttiğimiz hususlar, No-poo yöntemini uygulayan kişilerin karşılaşmış olduğu sorunlar sonrasında uyguladıkları alternatif uygulamalardan derlenmiştir. Herkesin saç yapısına yani saçın uzun veya kısa olmasına, ince veya kalın telli olmasına bağlı olarak kullanılacak miktarların azaltılması veya fazlalaştırılması gerekmiştir. Bu durum sizin için de geçerlidir. Eğer No-poo yöntemini kullanacaksanız bu tür sorunlara hazırlıklı olmalısınız.

No-poo uygulayanlar ne söylemiş:

 • Düzenli kullanım sonrasında saçlarında değişim olduğunu,
 • Saç derisindeki kaşıntıdan ve kepekten kurtulduklarını,
 • Saçın eski kadar çabuk kirlenmediğini bu nedenle de sık yıkamak zorunda kalmadıklarını,
 • Saçın zaman içinde daha hacimli ve yumuşak olduğunu,

belirtmişlerdir.

Özet olarak; No-poo uygulaması düzenli uygulanması gereken ancak özellikle çalışan kişilerin sürekli uygulayamayacağı bir yöntemdir. Bu nedenle de ayda veya birkaç ayda bir de olsa uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir