İçeriğe geç
Anasayfa » Taşınma sırasında paketlemenin önemi

Taşınma sırasında paketlemenin önemi

Evimizi taşıyacağımız zaman bizleri bir telaş sarar. Günler öncesinde hazırlıklara başlarız. Evimizin her odasındaki eşyayı, kendimize göre bir sıra belirleyip paketlemeye başlar ve kolilerin üzerine de hangi odaya ait olduğunu yazarız. Tüm bunları yaparken de asıl amacımız taşınma sırasında çok fazla vakit kaybetmeden eski evimizden çıkmaktır. Ama gelin görün ki, işimiz kolaylasın diye yaptığımız paketleme işlerini aslında nakliye firması çalışanlarının yapması daha doğru. Neden mi?

Çünkü, nakliye firmaları TTKanunu’ndaki eşya taşımacılığı bölümündeki maddeye dayanarak sizlerin paketlemiş oldukları eşyaları yeniden paketlemezler ve taşıma sırasında bu eşyaların başına bir şey gelir de zarar görür ise nakliyeci firma bu zarardan sorumlu tutulamıyor. Konu ile ilgili kanun maddesi şu şekildedir:

Sorumluluktan kurtulma sebepleri

MADDE 898- (1) Kanunun 878 inci maddesinde öngörülenlerden farklı olarak, zıyaın veya hasarın aşağıdaki sebeplerden kaynaklanması durumunda, taşıyıcı sorumluluktan kurtulur:
a) Taşıyıcı, değerli maden, taş, mücevher, posta pulu, madenî para, belge veya kıymetli evrak taşıyorsa.
b) Gönderen tarafından yapılan paketleme veya etiketleme yetersizse.
c) Taşınan eşya gönderen tarafından işleme tabi tutulmuş, yüklenmiş veya boşaltılmışsa.
d) Taşıyıcı tarafından ambalajlanmamış olan eşya taşınmışsa.
e) Taşıyıcının, muhtemel hasar tehlikesine karşı göndereni önceden uyarmış olmasına rağmen, gönderenin ısrarıyla, büyüklüğü ve ağırlığı itibarıyla yükleme ve boşaltma yerindeki şartlara uygun olmayan eşya yüklenmiş veya boşaltılmışsa.
f) Canlı hayvan veya bitki taşınmışsa.
g) Eşya doğal veya ayıplı yapısı dolayısıyla, özellikle kırılma, işlev bozukluğu, paslanma, bozulma veya sızma gibi sebeplerle kolaylıkla zarar görebilecek nitelikteyse.
(2) Oluşan zararın, durum ve şartlara göre, birinci fıkrada belirtilen tehlikelerden kaynaklanmış olabileceği hâllerde, zararın bu tehlikelerden doğmuş olduğu varsayılır.
(3) Taşıyıcı, birinci fıkra hükmüne, ancak, durum ve şartlara göre üzerine düşeni yapmış ve tüm önlemleri alıp talimatlara uymuşsa dayanabilir.

Gördüğünüz gibi, ilgili madde son derece açık. Bu nedenle ev taşıma hazırlığınızı yaparken bu maddeyi de göz önüne yaparak hazırlıklarınızı yapın. Hazırlamış olduğunuz paketler var ise de bunların da nakliyesi firma tarafından tek tek yeniden paketlendiğinden emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir