İçeriğe geç
Anasayfa » Cilt güzelliği için yapılması gerekenler

Cilt güzelliği için yapılması gerekenler

Cilt güzelliği için neler yapılabilir.

Cilt güzelliğiniz için biraz çaba harcamanız ve ona parlaklık ve canlılık kazandırmak için bir takım beslenme alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekecektir. Düzenli ve dengeli beslenme, aslında cilt sağlığınız için yapılması gereken en önemli şeydir.

Cildinizin suya ihtiyacı vardır.

Cildinizin ilk ihtiyacı nemdir. Bunu da öncelikle aldığınız besinler aracılığıyla sağlayabilirsiniz. Gün içinde yeteri kadar meyve, sebze ve su tüketirseniz, cildinizin ihtiyacı olan suyu da karşılamış olursunuz.

Cilt tipinize uygun bakım yapın .

Cilt tipine uygun cilt bakımı nasıl yapılır başlıklı yazımızda, cilt tipine uygun yüz temizleyici seçimi, cilt bakımında hangi ürünleri hangi sıra ile kullanılması gerektiği, göz kremi ve yüz kreminin nasıl uygulanabileceğine değinmiştik. Tüm bunlara ek olarak, kullanacağınız ürünleri doğru seçmeli ve hepsini bir seferde bol miktarda kullanmak yerine az miktarda kullanmayı tercih etmelisiniz.

Makyaj temizliğine önem vermelisiniz.

Makyaj temizliğinin hızlı yaşlanmaya etkisi başlıklı yazımızda, makyaj temizliğinin önemine değinmiş, cilt kanseri ve hızlı yaşlanma gibi birçok olumsuzluklara da sebep olabileceğini belirtmiştik. Buna engel olmak tabi ki bizim elimizde, o da günde 5 dk bile de olsa makyaj temizliğine zaman ayırmaktan geçiyor. Özellikle de yatmadan önce, cildin kendisini yenilemesine fırsat vermelisiniz.

Abartılı makyajdan kaçının.

Çoğumuz cildimizdeki sorunlu bölgeleri kapatmak için abartılı makyajı tercih ederiz. Ancak abartılı makyaj mevcut sorunları geçici olarak kapatsa da ileride daha büyük cilt problemlerinin oluşmasına neden olur. Bu nedenle mümkün olduğu kadar doğal makyajı tercih etmeli ya da bir uzmana danışarak kalıcı makyajı denemelisiniz. İsterseniz kalıcı makyaj kimlere tavsiye edilir başlıklı yazımızda kalıcı makyajın kimlere tavsiye edildiği konusu inceleyebilirsiniz.

Cildinizdeki siyah noktaları kurcalamayın.

Özellikle ergenlik döneminde, cilt problemleri sıkça yaşanmaktadır. Bunların en başında da siyah noktalar gelir. Siyah noktalardan sıkarak kurtulacağımızı düşünürüz. Ancak bu kesinlikle doğru değildir. Bu tür bir yöntem, ciltte kalıcı izlerin oluşmasına ve bulunduğu bölgenin aşırı derecede kızarmasına neden olacaktır.  Ciltte siyah nokta oluşumu ve temizliği başlıklı yazımızda birkaç yönteme değindik. Bu tür uygulamalar cildiniz için daha uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir