İçeriğe geç
Anasayfa » Yüze Uygun Kaş Modeli Nasıl Belirlenir?

Yüze Uygun Kaş Modeli Nasıl Belirlenir?

Makyaj yaparken bir çok detayı göz önünde bulundurmamız gerekir. Yüz yapısı, saç kesimi, kaş yapısı, göz rengi ve hatta o gün giydiğimiz kıyafete kadar bir çok detay yaptığımız makyajı ve seçtiğimiz renk tonlarını belirler. Peki yüzümüzdeki ifadeyi doğru gösterebilmek için kaş yapısının önemli bir rol oynadığını biliyor muydunuz?

Kaşların yüz şekline bağlı olarak doğru şekillendirilmesi, gözlerdeki ifadeyi doğru yansıtabilmesi açısından gerçekten önemlidir. Doğru şekillendirme sonrasında yapılan güzel bir makyaj da son noktayı koyar niteliktedir. Demek ki burada asıl bilmemiz gereken yüzümüzün şekli.

dogru kas olcusu almak

Kaş Ölçümü Nasıl Yapılır? 

Kaş şekli belirlenirken, burnun dış kenarları, göz bebeği ve göz ölçü alınarak bir işaretleme yapılır. İsterseniz bu noktaları bir göz kalemi yardımıyla işaretleyebilirsiniz.

Burnun dış kenarları kaşların başlangıç noktası olarak kabul edildiğinden işaretlemeler de buna göre yapılır. Kaşlarınıza kavis vermek istiyorsanız da yine burnun dış kenarından göz bebeğinin dış kenarına doğru olan düzlemde kavis noktasını işaretleyebilirsiniz. Kaşın bitiş noktası da, burun kenarından göz kenarına olan düzlemin kaşı kestiği noktadır.

Doğru kaş kalınlığı ve şekli nedir?

Kaş kalınlığınız yüz şeklinize ve saç yapınıza bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Örneğin, yüz hatlarınız büyük ve saçlarınız da gür ise kaşlarınızı kalın olarak şekillendirmelisiniz.

yuz sekilleri

Yüz yapısına göre kaş şekilleri

Uzun yüz şekline göre kaş modeli: Bu tür yüz yapısına sahip olanlar kaşlarına şekil verirken, yüzlerinin daha yuvarlak görünmesi için uğraşmalıdır. Bu nedenle de kemerli kaş kullanmamalılar. Daha çok tercih edecekleri kaş şekli aşağı doğru hafif bir eğri şeklidir.

Yuvarlak yüz şekline göre kaş modeli: Yuvarlak yüz hatlarına sahip olan kişiler için kemerli kaş tipi idealdir. Bu yüzünüzü olduğundan daha da uzun gösterecektir. Bu yüz için yuvarlar kaş şekli kesinlikle tercih edilmemelidir.

Oval yüz şekline göre kaş modeli: Bu yüz hatlarına sahip olan kişiler genellikle şanslı kabul edilirler. Çünkü çoğunlukla her saç modelini ve kaş şeklini kaldıracak yapıdadır. Bu yüz tipinde yumuşak açılı ve yüksek kemerli kaş şekli tercih edilebilir.

Kare yüz şekline göre kaş modeli: Kare yüz hatlarına sahip olan kişiler ne çok ince ne de çok kalın kaş şekillendirmesi yapmamalıdır. Bunun dışında orta kalınlıkla yuvarlak görünüm ya da kavis kaş modelleri tercih edilebilir.

Kalp yüz şekline göre kaş modeli: Bu yüz hatlarına sahip olan kişilerde kaş modeli çene yapısına göre belirlenmektedir. Eğer çenenin şekli uzun ve ince ise, bakışları yumuşatabilmek için yuvarlak kaş modeli tercih edilebilir. Eğer çenenin uzunluğu ve inceliği belli belirsiz ise de keskin bir kavis kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir