Yağ bezesi için doğal çözümler

İyi huylu tümörler olarak adlandırılan lipomların, 15-20 yaşlarından itibaren oluşmaya başladığı belirtilmektedir. Yağ bezeleri, deri altında olduğu gibi, hareketimizi sağlayan çizgili kas aralarında, akciğer ve karaciğer de oluşabiliyor.

İlk oluşmaya başladıklarından küçük olan yağ bezeleri, zaman içinde büyüdükleri için fark edilebilir boyuta ulaşabilmektedir. Genellikle yumuşak kıvamlı bir yapıya sahip oldukları için uzmanlar tarafından kansere dönüşmediği belirtilmiştir. Ancak, bu tür yağ bezeleri her ne kadar tehlike arz etmese de, eğer çok kısa bir zamanda yeniden büyümeye başlamış ise en kısa zamanda bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

Yağ bezesi neden oluşur?

Genel olarak yağ bezelerinin oluşumu, genetik yatkınlık, hareketsiz yaşam tarzı, vücuttaki trigliserid, lipoprotein ve kolesterol gibi yağ oranlarının artması yağ bezelerinin oluşumunu hızlandırmaktadır. Bu sebeplerin dışında bazı hastalıklar da yağ bezelerinin oluşumunu tetikler. Bu hastalıkların başında da gardner sendromu, dercum hastalığı ve cowden sendromu gelmektedir.

Yağ bezesi nasıl tedavi edilir?

Yağ bezeleri yumuşak bir dokuya sahip oldukları halde, bazı türleri de daha sert ve bulunduğu bölgeye bağlı olarak ağrıya sebep olan türleri de bulunmaktadır. Hızlı büyüyen ve sert bir dokuya sahip olanlar için mutlaka bir dermatoloğa başvurulmalıdır. Bulunduğu bölgeye bağlı olarak görüntüsel olarak da hoş durmayan yağ bezeleri için estetik dokunuşlar da gerekebilir. Bunu için tabi ki bir doktora başvurulmalıdır.

Yağ bezesi için sıcak su uygulaması

Yağ bezeleri kesinlikle sıkılmamalı ve iğne ile patlatılmamalıdır. Sıcak su ile ıslatılmış ve iyice sıkılmış bir havluyu ilgili bölgeye günde birkaç kez uygulayabilir isek, yağ bezesinin yumuşamasını ve dolayısı ile de kendiliğinden çıkmasını sağlayabiliriz.

Yağ bezesi için çay ağacı yağı uygulaması

Yağ bezesi tedevisinde, çay ağacı yağının antiseptik özelliğinden faydalanabiliriz. Çay ağacı ayrıca sivilce sorunlarında da rahatlıkla kullanılabilinir.  Çay ağacı yağını, yağ bezesinin üstüne ve çevresine uygulayabiliriz. Günde 2-3 kez bu işlemi tekrarlayabiliriz. Bu uygulama ile yağ bezesindeki bakterileri temizlemiş ve enfeksiyon oluşumunu da engellemiş olduk.

Yağ bezesi için aloe vera uygulaması

Aloe vera jeli yağ bezesini yumuşatır, boyutunu küçültür ve iyileşme süresini kısaltır. Bir miktar jeli her gün düzenli olarak bezenin üstüne sürün. Aloe veranın anti bakteriyel özelliği de vardır ve bakterileri temizler.

Yağ bezesi için hintyağı kullanımı

Hintyağını, bir pamuğa 4-5 damla damlattıktan sonra yağ bezesinin üzerine koyalım. Daha sonra da üzerine sıcak havlu koyup yarım saat bekletelim. Bu uygulamayı günde birkaç kez yaparsanız, yağ bezesinin boyutunun hızlı bir şekilde küçüleceğini görebilirsiniz.

Yağ bezesi için sirke kullanımı

Sirkenin antiseptik özelliği sayesinde, yağ bezesini enfeksiyondan temizleyebiliriz. Bunun içinde, yağ bezesi üzerine sirkeyi sürüp gazlı bez ile ya da bezenin boyutuna göre yara bantı ile kapatalım. Bu uygulamayı beze tamamen temizleninceye kadar birkaç gün uygulayabilirsiniz.

Yağ bezesi için bal merhemi yapımı

Yağ bezesi için balı kullanabilmek için, kıvamını biraz koyulaştırmamız gerekmektedir. Bunu da buğday unu ile yapacağız. 1 çay kaşığı bal için 1 çay kaşığı buğday unu kullanarak koyu bir kıvam elde edelim. Bu karışımı bezenin üzerine sürüp üzerini kapatalım ve en az 1 gece bekletelim.