Sivilce lekeleri nasıl giderilir?

Sağlık

Ergenlik dönemi, cilt sorunlarının en yoğun yaşandığı dönemdir. Bu dönemde yaşanılan stres ve kişinin cilt yapısı, özellikle sivilce sorunlarının büyümesine neden olur. Genellikle de kişinin sivilce ile oynaması sonrasında kalan izler kötü bir görüntüye sebep olur.

Bu tür sivilce izlerinin giderilmesi için bir çok yöntem mevcuttur. Biz bu yazımızda, doğal yöntemler ile sivilce lekelerini yok edebilmenin yollarına bakacağız.

Limon suyu ile sivilce lekelerinin giderilmesi

Limon suyu onarıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle de sivilceler üzerinde kullanılabilir. Öncelikle yarım limonu sıkıp, suyunu bir kaba alalım. Daha sonra da bir kulak pamuğu ya da makyaj temizleme pamuğu yardımıyla sivilcelerin üzerine sürelim. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra da yüzümüzü ılık su ile güzelce yıkayalım.

Bal ve tarçın maskesi ile sivilce izlerinin giderilmesi

Yapacağımız bu maskede kullanacağımız bal, toksin atıcı, tarçın da antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu nedenle de bu iki malzemeyi bir arada kullanacağız. Bal ve tarçın maskesini hazırlamak için, 2 yemek kaşığı balı, 1 çay kaşığı toz tarçını kıvamı akışkan olacak şekilde iyice karıştırıyoruz. Daha sonra bu maskeyi, sivilcelerin olduğu yerlere dairesel hareketlerle sürüp 20 dakika bekletiyoruz. Daha sonra da yüzümüzü ılık su ile duruluyoruz.

Elma sirkesi ile sivilce lekelerinin giderilmesi

Her ne kadar elma sirkesinin keskin bir kokusu olsa da, cilt üzerindeki onarıcı etkisi de tartışılmaz. Sivilceleri kurutur ve izleri yok etmeye yarar. İçeriğindeki alfa hidroksi asitleri birçok kozmetik ürünlerinde de yer almaktadır. Elma sirkesi karşımını hazırlamak için, 1 bardak suyun içine 1/4 oranında elma sirkesi ekleyerek biraz karıştıralım. Daha sonra da makyaj temizleme pamuğu ile yüzün ilgili bölümlerine uygulayalım. Daha sonra yine yüzümüzü ılık su ile yıkayabiliriz.

Bu karışımı isterseniz yeşil çay ile de yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi yeşil çayın antioksidan özelliği mevcuttur. Bu özellik sayesinde de bu izlerin yok edilmesinin yanında diğer cilt problemlerinin de giderilmesine yardımcı olabilir.

Karbonat maskesi ile sivilce izlerinin yok edilmesi

Karbonat’ın cilt üzerinde bir çok olumlu etkisi mevcuttur. Antiseptik mineraller içermesi nedeniyle, ciltteki bakteri ve mantar oluşumlarını ve izleri yok edip, yağ dengesini sağlar.

Karbonat maskesini yapmak için, karbonat ve bir miktar suyu karıştırıp macun kıvamına getirmemiz gerekir. Bu macunu cildimize sürdükten sonra da yaklaşık 15 dakika bekletelim. Daha sonra yüzümüzü ılık su ile yıkayabiliriz.