Saç dökülmesinin sebepleri

Sağlık

Saç dökülme sorunları özellikle de bayanlar tarafından mevsim geçişleri sırasında çok sık yaşanır. Bu sorunları yaşayanlar üzerinde yapılan araştırmalar en belirgin ortak özellikler arasında, uyku bozuklukları, düzensiz beslenme, aşırı stres veya kalıtımsal nedenler yer alabilmektedir.

Bu gibi sorunları yaşayan kişiler genellikle saç bakım ürünleri kullanarak sorunu çözmeye çalışırlar. Ancak bu sorunun asıl sebebi bilinmeden bu tür ürünler de faydalı olmayacaktır. Eğer hayatımızda belirli düzensizlikler var ise öncelikle onları yoluna sokmalıyız. Örneğin beslenme şeklimize dikkat etmiyor, sigara ve alkol kullanımında da aşırıya kaçıyor isek bir an önce bunları ya azaltmalı ya da tamamıyla bırakmalıyız.

Saç dökülmesi genellikle anemisi olan ve demir eksikliği yaşayan kişilerde daha sık görülmektedir. Saç dökülmesini azaltmak için B12 ve D vitamini alabilir veya A vitamini alımını da azaltabiliriz.  Ayrıca saç dökülmesini engelleyen besinlere ağırlık vererek de beslenme alışkanlıklarımızı yeniden düzene sokabiliriz.

Ayrıca saç dökülmesine bitkisel çözüm olarak Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiye ettiği kürü de kullanabilirsiniz.

Saç dökülmesine bitkisel çözüm: Lavanta kürü

Kaynamakta olan yarım litre suya  yemek kaşığı lavanta bitkisi ilave edelim. Bunu  dakika kadar kısık ateş üzerinde demlemeye bırakalım. Süre sonrasında süzmeden ılıması için bir kenarda bekletiyoruz. Daha sonra bu suyu, banyo sonrasında kurulamış olduğunuz saçlarınızın diplerine masaj yaparak uygulayınız. Uygulama sonrasında saçların yeniden durulanmasına gerek bulunmamaktadır.