İçeriğe geç
Anasayfa » Güzellik ve bakım ürünlerinde kullanım süresi

Güzellik ve bakım ürünlerinde kullanım süresi

Gıda maddelerinde olduğu gibi güzellik ve bakım ürünlerinin de belirli bir tarihe kadar kullanılması gerekir. Bu ürünlere ait son kullanım tarihlerinin geçmesi durumunda, cilt ve gözlerde çeşitli sorunlar yaşayabilir ya da beklediğimiz etkiyi göstermediğini görürüz. Peki, kullanmakta olduğumuz kozmetik ürünlerinin son kullanma tarihlerini bilmiyorsak ne yapmalıyız? Bu ürünlerin bozulmaya başladığını ne şekilde anlayabiliriz?

Kremlerin kullanım süresi ne kadardır?

kremlerin kullanim suresi

Bu tür ürünlerin açıldıktan sonra 6 ay içinde tüketilmesi önerilir. Ancak içeriğindeki maddelere bağlı olarak bu süre daha uzun veya daha kısa da olabilir. Bu nedenle ürünlerin üzerinde yer alan uyarılara dikkat edilmelidir Özellikle de SPF özelliği olan kremlerin güneş koruma etkileri zaman içinde azalacağından daha dikkatli olunmalıdır. Kremlerinizi, serin ve kuru yerlerde kapakları sıkıca kapatılmış şekilde saklanması gerekir. Kremlerin hızlı bozulmalarını engellemek için, küçük bir spatula yardımıyla kullanılabilir.
SPF Nedir? SPF, güneşten koruyucu kremlerin üzerindeki Güneş Koruma Faktörünü belirtir. Bu numara , cildin güneşe karşı hangi faktörde koruduğunu ya da ne kadar süre sonra kızarma ihtimalinin olacağını ifade eder.

Fondötenin kullanım süresi ne kadardır?

fondoten kullanim suresi

Su bazlı olan sıvı fondötenler bakteri oluşumuna elverişlidir. Bu nedenle de kapaklarının açılması ile birlikte 6-12 ay arasında kullanım ömürleri olur. Bu tür oluşumların engellenmesi için nemli ve sıcak ortamlardan uzak tutulmalıdır. Renk, koku ve yapısında değişim gözlemliyor iseniz, artık o fondöteni kesinlikle kullanmayın.

Pudra ne zamana kadar kullanılabilir?

pudra ne zamana kadar kullanilir

Pudra, allık tarzındaki ürünler su ve yağ içermezler bu nedenle de diğer ürünlere göre daha uzun süre dayanırlar. Bu nedenle de açıldıkları an itibariyle 2 yıl içinde kullanılması gerekir. Bu ürünlerde kullanmış olduğunuz fırçalarınızın nemli olmamasına ve her kullanımda temiz olmasına dikkat edin.

Maskara uzun süre kullanılabilir mi?

maskara uzun sure kullanilabilir mi

Göz ve çevresinde kullanılan her ürünün nem’e maruz kalması ihtimaldir. Bu nedenle de bakteri oluşabilir. Ayrıca bu kategoriye eyeliner, far ve maskarayı da dahil etmemiz gerekir. Uzmanlar, maskara’nın her 3 ayda bir yenilenmesi gerektiğini vurguluyor.

Rujun bozulmaya başladığı nasıl anlaşılır?

ruj bozulur mu

Ruj’lar su bazlı olmadıkları için daha dayanıklı makyaj malzemeleridir. Ancak, nemli bir ortam olan dudak üzerinde kullanıdığından dolayı onlar da bakteri oluşumu sağlayabilir. Yapısında değişiklik olmadığı veya herhangi bir koku hissetmediğiniz sürece 1 yıla kadar kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir