İçeriğe geç
Anasayfa » Göz makyajında doğru far seçimi

Göz makyajında doğru far seçimi

Göz makyajı yaptığımız zaman, genellikle elbise rengi ile uyumlu far tercih ederiz. Peki bu seçimimiz doğru mu?

Makyajı tamamlayan en önemli bölüm gözlerdir. Göz makyajı ne kadar doğru yapılır ise makyajınızın güzelliği de o derece ön plana çıkmış olur. Göz makyajı ‘nda kullanılan her malzeme ayrı bir önem taşır. Kullanılan göz kaleminden, rimele, kapatıcılardan, şekillendiricilere ve tabi ki far rengine kadar tüm makyaj malzemelerinin birbiri ile uyumlu olması gerekir.

Göz farı seçiminde göz rengi ne kadar önemlidir? 

Göz farının rengi, elbise rengi yanında göz rengi ile de uyumlu olmalıdır. Burada asıl amacımız gözlerimizi ön plana çıkarmaktır. Bu nedenle de göz farımızı öncelikle göz rengimiz ile uyumlu olacak şekilde seçmeliyiz.

Kahverengi gözler için far seçimi

kahverengi-gozler-icin-far-secimi

Kahverengi gözler için, birçok renk skalası söz konusudur. Renk seçme konusunda kendinizi çok fazla da zorlamanıza gerek kalmayacaktır. Göz rengini ön plana çıkarmak için, somon, bronz veya altın rengi tonları kullanılabilinir.

Göz renginizin tonu elaya kaçıyor ise o zaman daha sıcak renkleri tercih edebilirsiniz. Örneğin, kullanılacak olan renk metalik renkler veya patlıcan moru olur ise, gözlerdeki yeşil renk daha da çok ortaya çıkacaktır. Eğer gözlerinizin daha da ön planda olmasını istiyor iseniz, zıt renkleri yani canlı mavi, yeşil ve pembeyi kullanabilirsiniz.

Göz renginiz koyu kahverengi ise, o zaman da dumanlı bir göz makyajını tercih edebilirsiniz.

Mavi gözler için far seçimi

mavi-gozler-icin-far-secimi

Mavi gözlere sahip olan kişilerin aslında koyu makyaj yapmamaları tavsiye edilir. Gözlerin renginin baskın olmasından dolayı aslında tercih edilmesi gereken doğal tonlar olmalıdır.

Göz renginiz açık mavi ise, mercan ve şampanya rengi göz farı, bronz ve gül rengi metalik renklerdeki krem farlar kullanılabilinir.

Yeşil gözler için far seçimi

yesil-gozler-icin-far-secimi

Yeşil göz rengine sahipseniz, çok koyu renkleri ve canlı farları kullanmanıza gerek yoktur. Gözleri çerçevelemek için, kömür rengi veya kahverengi eyeliner kullanılabilinir. Far rengi olarak da toprak tonlarını veya sıcak kahverengileri tercih edebilirsiniz. Zıtlık yaratmak içinde morun her tonunu kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir