Cildinizi hangi besinler gençleştirir.

Sağlık

35 yaşından itibaren cilt elastikiyetini yitirmeye, 40 yaşından itibaren de kurumaya ve kırışmaya başlar. Ciltte oluşan bu kayıpları ve değişimleri de cilt bakım ürünleri ile dengelemeye çalışırız. Aslında bu tür ürünler tek başına bir etken değildir. Bunların günlük tüketim alışkanlıklarımızla desteklenmesi gerekir.

Düzenli olarak yapılan cilt bakımı, günlük olarak alınan vitamin ve mineraller ile desteklenir ise cilt daha sağlıklı bir görünüme sahip olur. Yaşa bağlı olarak gelişen değişimler de hem bu şekilde yavaşlatılmış olur. Kusursuz bir cilt için özellikle antioksidan etkisi olan ve omega 3 barındıran gıdalar tüketilmelidir.

Cilt için en faydalı olan vitaminler C, E ve A vitaminleridir. Şimdi bu vitaminlerin bulunduğu besinleri inceleyelim.

Kırmızı Biber: Kırmızı biber, günlük C vitamini ihtiyacınızı yeteri kadar karşılabilir. Ayrıca B6 vitamini de içermektedir. Lif kaynağı olması nedeniyle cilt için birçok olumlu etki sağlar. İçeriğindeki karoten sayesinde de cilt üzerinde kırışıklıkların oluşumunu engelleyerek, cildin daha genç görünmesini ve sivilce oluşumunu da engeller.

Bitter Çikolata: Çikolatanın cilt üzerinde olumsuz etkileri olduğu düşünülür. Ancak bitter çikolatanın içindeki flanovoid ve yağ asitleri cildin gençleşmesinde önemli bir etkendir. Bunun yanında içeriğindeki antioksidanlar sayesinde cildi güneşin zararlı ışınlarından da korur.

Ispanak: Ispanak herkesin de bildiği gibi demir deposudur. Bunun yanında magnezyum, folik asit, klorofil, E ve C vitaminleri açısından da zengin bir kaynaktır. Antioksidan kaynağıdır. Cilt sorunları için faydalıdır. Cildi besler, canlandırır ve kırışıkları engeller. Cilt hücrelerini de yenilediği için yaşlanmayı da engellediği söylenir.

Havuç: Havuç, vitamin ve mineraller açısından zengin bir besindir. Antioksidan özelliği mevcuttur. Cilde esneklik kazandırır. Ölü hücreleri temizler, cilt üzerinde çatlakların ve kırışıklıkların oluşmasını yavaşlatır. Cildi sıkılaştırdığı gibi güneşin zararlı ışınlarına karşı da koruyucu etkisi vardır.