İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlıklı saçlara sahip olmak için neler yapabiliriz?

Sağlıklı saçlara sahip olmak için neler yapabiliriz?

Sürekli boyanan ve çeşitli kimyasallara maruz kalan saçlar bir süre sonra eski ışıltısını kaybeder. Bu tür kimyasallar sadece saçlarımıza değil, saç diplerine de zarar verir. Saçlarını sürekli boyayan kişiler, saçların uzamasına bağlı olarak dip boyası yapmak zorunda kalır. Bu da saç diplerine ve dolayısıyla da saçlara zarar verir. Peki, sağlıklı saçlara sahip olmak için neler yapabiliriz?

saglikli saclara sahip olmak

Uzmanlar sağlıklı sağlar için öncelikle 1,5-2 ayda bir saçların uçlarını kestirmemizi öneriyor. Çünkü saçların zamanla kuruduğunu ve kırıkların oluştuğunu ve düzenli olarak bu kırıkların alınması halinde, saçların daha sağlıklı uzayacağını belirtiyor.

saclari yipratan hatalar

Özellikle çalışan hanımların sıkça yaptıkları hatalar arasında, saçları sürekli yıkamak ve kurutmak içinde hemen ya föne ya da saç düzleştiriciye başvurmak yer alır. Aslında bu tür araçlar saçın daha çabuk yıpranmasına ve dolayısıyla da matlaşmasına neden olur. Bu nedenle mümkün olduğu kadar saçları kendi haline bırakarak kurutmalı veya fön ya da maşa olayını daha aza indirgemelidir.

Saçlarınıza ne kadar özen gösterirseniz gösterin saç diplerindeki kuruma ve kepeklenme bir türlü sonlanmıyor ise mutlaka başka bir sorun var demektir. Bunu anlamak için de mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Sağlıklı saçlar için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Bildiğiniz gibi saçların en büyük ihtiyacı proteindir. Ancak bizlerin beslenme sırasında aldığı proteinin büyük bir kısmı kalbe gider. Eğer aldığımız protein yeterli değil ise saçların alması gereken protein karşılanamaz. Bu nedenle de protein takviyesinde bulunmamız gerekebilir.

saglikli saclar icin beslenme

Proteinin yanında saçın enerji kaynağı, demirdir. Saç dökülmesinin önemli bir kısmı da bu demir eksikliğinden ileri gelir.

Şu ana kadar saçımız için yaptığımız yanlış uygulamalardan ve sonuçlarından bahsettik. Şimdi de saçlar için doğal bakım uygulamalarından bahsedelim.

Saç bakımı için lavantadan faydalanabilirsiniz. Kaynamış suyun içine lavantayı atıp 5 dk kısık ateşte kaynatalım. Daha sonra bu kaynamış suyu ılıttıktan sonra saç diplerine sürelim ve bir süre bekletelim. Bu uygulamayı belirli aralıklarla tekrarlayalım.

Saç diplerine uygulanan lavanta suyunun yanında, sağlıklı içeceklerle de saçımız için gerekli maddeleri alabiliriz. Örneğin, kereviz ve ıspanağı suda kaynatıp suyunu içebilirsiniz.  Ayrıca çörek otu yağını hayatınıza dahil ederek, saçların güçlenmesini ve nemlendirerek saçların doğal parlaklık kazanmasını da sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir