Acı elma yağının bebeklerdeki gaz sancısına etkisi

Sağlık

Acı Elma Yağının etkileri arasında; gaz söktürücü, ter kesici, idrar arttırıcı etkileri yanında yara, çıban, sivilce, mantar ve iltihap giderici özelliği de bulunmaktadır. Çoğunlukla bebeklerde gaz giderici olarak kullanılmakla birlikte, astım bronşiti olan hastalar ve adet düzensizliği olan bayanlar tarafından da kullanılmaktadır. Cildi besleyici özelliği olan acı elma yağı, cilt bakımında ve cilt temizliğinde kullanılır. On iki parmak bağırsağındaki yaralarda da faydalı olduğu belirtilmektedir.

Acı Elma Yağı nasıl kullanılır?

Acı Elma Yağı iki şekilde kullanılabilir. Bir çay bardağı ılık suya 3 damla damlatalım ve bunu yemeklerden 30 dk önce günde en fazla 3 kez içelim. Ayrıca bir kesme şekerin üzerine de 3 damla damlatarak da yine aynı şekilde aç karnına alınabilir.

Bebeklerde gaz sorununa karşı acı elma yağı kullanırken de; ayak tabanının altına veya karnına 1-2 damla acı elma yağını kantaron yağı ile karıştırarak masaj yapabiliriz. Bu onların biraz daha rahatlamasını sağlayacaktır.

Bunun dışında acı elma yağının cildi besleyici özelliğinden faydalanmak için de sabah ve akşam olmak üzere 1-2 damla aci elma yağını günde 2 kez cildimize hafif masaj yapmak suretiyle sürebiliriz.

Acı elma yağının oda kokusu olarak kullanımı için de, misket limonu yağı ve tatlı portakal yağı ile birlikte yapılan karışım odanızın mis gibi kokmasının yanında zihin açıklığı ve stresin azalmasına yönelik de bir etki yaratacaktır.

Acı Elma Yağının yan etkileri nelerdir?

Acı Elma Yağı, hamile kadınlar tarafından saf halde iken kesinlikle kullanılmamalıdır. Uzun süreli kullanımlarda zihinsel bozukluklar ortaya çıkabileceğinden tavsiye edilen ölçülerin dışına kesinlikle çıkılmamalıdır.

Bunun dışında içilerek kullanılan saf acı elma yağının, özellikle çocuklar ve gençlerde sara hastalığının oluşmasına ve havale geçirmelerine de sebep olabilmektedir. Bu nedenle içilerek kullanım sırasında çok dikkatli olunmalı ve bu konuda uzman bir hekimin tavsiyesi ile hareket edilmelidir.