İyi bir iletişimci misiniz?

Kişisel Gelişim

İnsanlar üzerinde olan etkinizin gücünü ancak iletişim yeteneklerinizi doğru kullanarak görebilirsiniz. Eğer iletişim gücünüz kuvvetli ise, karşınızdaki kişi ile neyi ne zaman konuşacağınızı bilir ve ona göre plan yaparsınız.

İletişim, kullanmasını bilenler için doğru bir silahtır. Siz ve dinleyicileriniz arasında sağlam bir iletişim ağınız mevcut ise, karşılıklı fikir alışverişinde sorun yaşamazsınız. Ancak, iletişimci ve iletişim kurmaya çalışan kişi arasında yanlış aşılma gibi bir durum var ise de sorun tamamıyla sizden yani iletişimciden kaynaklanıyor demektir.

İnsanlar üzerinde iyi bir etki bırakmak sadece özenli bir dış görünüş ve sıcak bir tavır ile olmaz. Bu etki çok kısa sürer. Süreklilik açısından, konuşma kabiliyetinizin ve konu hakimiyetinizin de olması gerekir. Bu nedenle de iletişim becerilerinizi geliştirmeniz yerinde olur. Bunun içinde;

  • İletişim içinde olduğunuz alanları genişleterek daha çok insanla konuşmaya çalışın.
  • İletişimi kısıtlayan faktörleri engellemeye çalışın. Mümkün olduğu kadar birebir iletişimde kalmaya ve konuşmaya gayret edin.
  • Karşınızdaki kişiyi düşüncelerini paylaşmaya teşvik edin. Görüş ayrılıkları olsa bile, insanların fikirlerine saygı duyun, haksız ve ani eleştirilerden kaçının.
  • Karşınızdaki kişiyi, ısrarcı olmadan olumsuzluktan uzaklaştırmaya çalışın.