Her insanda aynı etkiyi mi bırakırsınız.

Hayatınızda belirli bir amaca ulaşmak için bir takım aşamalardan geçersiniz. Hedefleriniz ne olursa olsun, etkili bir iletişim becerisine sahip değilseniz, insanları etrafınızda toplayamaz ve dolayısıyla da onları peşinizden sürükleyemezsiniz.

İnsanları anladığınız ve onlara doğru yolu gösterme niyetinde olduğunuzu gösterebildiğiniz sürece etkin insan olarak kalabilirsiniz. Bunu da iletişim becerinizi kullanmak ile olur. Peki her insan üzerinde aynı etkiyi sağlayabiliyorsunuz?

Tanımadığınız insanların olduğu bir toplulukta beklediğiniz etkiyi göremezsiniz. Eğer, topluluk içinde sizi refere edecek ve sizin hakkınızda bilgi verecek biri var ise işiniz daha da kolaylaşır. Ancak burada yine asıl yük sizin üzerinizdedir. Her ne kadar işinizi iyi yapan birisi de olsanız, konuşmanız ve hareketleriniz ile kişiler üzerinde iyi bir etki bırakamıyorsanız, bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. İşiniz gereği bu topluluğu önemsiyor iseniz o zaman iletişim becerilerinizi güçlendirmek için daha farklı yolları incelemeli ve onları geliştirmelisiniz.