Konuşarak Öğren Sizce Nasıl?

Reklam | Tanıtım

İngilizce ne zaman bu denli insan hayatına girdiği bilinmese de günümüzde büyük bir öneme sahip olmaktadır. İnsanlar daha küçüklükten çocuklarını İngilizce eğitimleri almasını istemekte bunun için de maddi durumları iyi olan aileler çocuklarını koleje veya özel okullara göndermektedir. Her yabancı dilin kendisine göre zorlukları bulunmakta ve İngilizce programı temel seviyeden sonra en önemli aşama olmaktadır. Kelime, sıfatlar, zarflar ve tümceler haricinde konuşmak ve pratik yapmak daha önem taşımakta; çünkü teorik bilgiler tazelenmedikçe unutulmaktadır. İngilizce çok uzun zamandır dünyayı etkisi altına almış ikinci dünya savaşından bu yana varlığını sürdürmektedir. Dünya devleri sayılan Amerika, İngiltere ve Kanada pek çok ülkenin anadilinin ve resmi dilinin İngilizce olması zaman içinde İngilizceyi farklı noktalara getirmiştir. Yapılan tüm uluslar arası anlaşmalar, ülkeler arası diyaloglar, düzenlenen etkinlik ve seminerlerin de İngilizce olması bu dili diğer dillerden ayırmış ve dünya dili yapmıştır. Evrensel dil olarak ta bilinen dil aynı zamanda anlaşma dili olarak kullanılmaktadır. Dünyanın neresine gidilir ise gidilsin İngilizce bilen biri muhakkak ki konuşabileceği birini bulmakta ve kısmen de olsa sorunlarını çözebilmektedir. Ülkemizde bu akıma girmekte ve İngilizcenin önemi günden güne anlaşılmaktadır. Okulda, kursta veya özel merkezlerde verilen İngilizce kursları ile kişiler kendilerini geliştirmekte ve gelecekleri yolunda sağlam adımlar atmaktadırlar. Kursta öğrenilen bilgilerin ise pratiğe dönüşmesi ve konuşularak dilin ilerletilmesi gerekmektedir. Bir dilin en iyi öğrenilmesinde ise pratik yapmak büyük önem taşımaktadır. Türk veya yabancı eğitmenler, iş ile ilgili yapılabilecek işlerde kişi konuşarak İngilizcesini ilerletebilmektedir. Yeni kelimeler veya cümle kalıpları öğrenmek için film izlemek, müzik dinlemek ve kitap okumakta kelime bilgisini arttırmakta birbirine eş veya benzer yeni sözcükler öğrenilmektedir.

 

Günümüzde her şey yenilenmekte ve değişmektedir. Her birey ve ülke bu yeniliklere ve gelişimlere ayak uydurmakta ve kendi değişimini de sağlamaktadır. İngilizce kesinlikle gerek iş dünyasının da olmaz ise olmazlarından olmaktadır. Dizi ve filmleri seven bir topum olarak İngilizce diziler bu konuda bizlere yardımcı olabilmektedir. Böylelikle hem dizi izlenmekte hem de İngilizce bir şekilde ilerlemektedir. Belli kanallardan ulaşabileceğimiz bu programlara internet üzerinden de ulaşmak mümkün olmakta böylelikle işitsel özelliğimiz de gelişmektedir. Alt yazılı programlar ve kişinin durdurup yeniden başa sarması, kaçırdığı yerlere dönmesi gibi işlemleri de onu daha da ileri götürmekte ve zaman içinde aslında kişi de bu uygulamadan memnun kalmaktadır. İnsanın kendisini geliştirmesi ve eğitmesi her şeyin üstünde olmakta ve dünyadaki en değerli şeyin bilgi olduğunun farkına varıldığından beri insanlar daha çok şey öğrenmekte ve birbirlerine öğretmektedir. Dizi izlemeler ile kişi aslında kendi ufkunu da genişletmekte ve ekrandan da olsa farklı hayatlar, ülkeler ve kültürler görmektedir. Bu da insanın her zaman sadece kendi penceresinden bakmasını önlemekte insanlar ile empati yapabilme becerisini geliştirmektedir.

Dünyada oluşan her geçen günkü gelişmelere bizler de ülke olarak ayak uydurmaktayız. Teknoloji, sanayi, üretim, ithalat, ihracat ve turizm ilerlemekte ve daha iyi konumlara gelmektedir. Son zamanların gözde sektörü turizm de sadece İstanbul ile sınırlı kalmamakta turistler ülkemizin dört bir yanını ziyaret etmektedir. İstanbul gibi Antalya, Bodrum, Marmaris, Trabzon, Sapanca hatta Doğu illerimiz de turistlerin dikkatini çekmektedir. Bu sebep ile sektörde çalışabilecek kalifiyeli personele ihtiyaç duyulmakta özellikle bu personellerden de asgari bir yabancı dil bilinmesi istenmektedir. Bilinen yabancı dil öncelikle tabi ki İngilizce olmaktadır.