İçeriğe geç
Anasayfa » Pirinç eşyalarınızı nasıl parlatırsınız?

Pirinç eşyalarınızı nasıl parlatırsınız?

Evimizde kullandığımız birçok süs eşyası pirinç alaşımdan yapılmıştır. Pirinç, bakıra katılan çinko sonrasında elde edilen sarı renkli alaşımdır.

Pirinç süs eşyaları içeriğindeki metaller nedeniyle bir süre sonra kararmaya başlar. Bu eşyaları parlatmak için üretilen pahalı temizlik malzemelerini kullanabileceğiniz gibi daha az maliyetli evinizde her zaman bulabileceğiniz malzemelerle oluşturacağınız karışım ile de kolaylıkla temizleyebilirsiniz. 

Limon, tuz ve sirkeden hazırlayacağınız basit bir karışım pirinç eşyalarınızdaki karartıları temizlemeniz için yeterli olacaktır. Öncelikle yarım bir limonun üzerine 1 çay kaşığı tuz dökün ve bu tuzlu limonu kararmış olan pirinç süs eşyasının üzerinde hafifçe gezdirin. Daha sonra yumuşak bir bezin üzerine biraz sirke dökün ve bu sirkeli bez ile limon sürdüğünüz yerlerin üzerinden bu sefer bastırarak yeniden geçin. Bu ovalama işleminden sonra pirinç süs eşyanızın parladığını göreceksiniz. Son olarak da kuru ve yumuşak bezle yeniden bastırarak kurulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir