Bizimkisi göz değil budak deliği…

Bizimkisi göz değil budak deliği

Görenedir görene, köre nedir köre ne” sözü sizin için bir şey ifade ediyor mu? Bu sözü, hem içinde bulunduğum durumu, hem de son zamanlarda toplum olarak yaşadığımız endişe ve sıkıntıları dile  getirdiği için seçtim.

Bu atasözünün anlamı;

Gözü olan herkes bir şeylere bakar. Fakat bakmak demek, her zaman görmek demek değildir. Bakmak fiili ile görmek fiilinin anlamları farklıdır. Bundandır ki, bazı gözler için “göz değil budak deliği” denilmiştir. Demek ki önemli olan baktığını görmektir. Bundan dolayı her şey, görebilen kimse için anlamlıdır. Göremeyen için hiçbir şey anlam taşımaz.

İnsan psikolojisini anlamak gerçekten imkansız. Yaşadığım onca sıkıntıya rağmen, siz arkadaşlarımın paylaşımlarını ve toplumsal tepkinin ne boyutlarda olduğunu takip etmeye de gayret ediyorum. Ama inanın ki, sizleri anlamakta zorluk çekiyorum. Olayları birebir yaşamış ya da gözleriniz ile görmüş gibi döktürüyor da döktürüyorsunuz.

Görüşlerinizi  korkmadan, cesurca yazabildiğiniz için sizleri takdir etmiyor değilim ama bazen öyle yorumlar yapıyorsunuz ki, farklı bir zaman ve ortamda o yorumları başkası sizin için yapmış olsa inanıyorum ki ortalığı birbirine katarsınız. Sürü psikolojisi ile hareket ediyor olmanız ne kadar kötü. Gerçekten herkes görmek istediği şeyi, görmek istediği gibi görüyor.

Şunu unutmayın arkadaşlar, sizler olayların içinde olmadığınız sürece gerçekleri bilemezsiniz.

Bu aklınıza gelebilecek herşey için geçerli…