Esnaflığı kimden öğreneceğiz

Esnaflığı kimden öğreneceğiz?

Genel Kültür

Son haftalarda esnaflık, esnaflık anlayışı, iyi esnaf olmak ile ilgili o kadar çok yazı okudum ki, acaba esnaflık nereye gidiyor diye düşünmeye bile başladım.

Hangimiz esnafız?

Öncelikle kendimize şunu sormalıyız “Çevremizde esnaf kaldı mı?” Daha doğrusu mahallemizde aşağıdaki meslek gruplarından kimse var mı? Tabi ki bir mahallede oturuyor isek…

“Bakkal, kasap, manav, fırıncı, sütçü, yoğurtçu, lokantacı, kebapçı, köfteci, börekçi, kuruyemişçi, pazarcı, nakliyeci, taksici,bisikletçi, kıraathaneci, berber, kuru temizlemeci, ütücü, eczacı, konfeksiyoncu, manifaturacı, tuhafiyeci, eskici”

Yukarıda belirttiğim meslekler, özellikle günlük hayatımızda halen karşılaşma ihtimalimizin olduğu esnaflar. Peki sizler yukarıda belirttiğim meslek gruplarını unutulmaya yüz tutmuş, devlet desteği ile kalkınabilecek meslek dalları arasında görüyor musunuz? Ben şahsen görmüyorum. Çünkü belirtmiş olduğum meslek gruplarından bazıları üretim kalitelerine, müşteri yaklaşımlarına ve hatta fiyat politikalarına bağlı olarak işlerini sürdürebilirler.

Verdikleri hizmet kaliteli ise, potansiyelleri doğrultusunda müşterileri hizmet almaya devam edeceklerdir.

Nasıl Esnaf Olunur?

“Esnaf olunmaz, doğulur” demek istiyorum. Neden mi? Çocukluğumda karşılaştığım esnaflar ile yeri geldiği zaman kavga da edebilirdiniz, pazarlıkta yapabilirdiniz ve hatta akıl bile danışabilirdiniz. Yeri geldiği zaman birisi hakkında bilgi alınmak istendiğinde önce mahalle esnafına sorulurdu. Ama şimdi çoğu esnaf ile sadece kavga edebiliyorsunuz. Hem de sizi dükkanından kovacak derecede…

Alışveriş yapacağınız bir dükkana girdiğinizde kaçınız güler yüzlü bir esnaf ile karşılaşıyor. Örneğin sabah evden çıkarken gazetenizi almak için bakkala uğradığınızda bozuk paranızın çıkmaması sonrasında kaçınız ” Canın saolsun sonra alırız” cümlesini duyabiliyor. Ya da bütün para verdiğinizde, paranızın üstünü söylenmeden alabiliyor.

İşte esnaflık burada başlıyor bence. Eğer kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koyamayacak iseniz esnaf olmayın kardeşim. Biz böyle görmedik. Her sorduğumuz soruya ters cevap verecek ve üstüne üstlük bizi dükkanından kovacak esnaflarla çalışmak istemiyoruz. Tamam siz de iş yapıyorsunuz ve türlü türlü insanlarla karşılaşıyorsunuz ama her müşteri de aynı değil ki? İnsanları doğru analiz edebilmeli ve azıcık da sabırlı olmasını bilmelisiniz.

Esnaflık anlayışı yön değiştirdi?

Galiba esnaflık farklı bir yöne doğru gitmeye başladı. Her karşılaştığımız esnaftan şikayet ve itiraz görmeye başlayınca acaba tüm sorun bizde mi demeye başladık. Ama maalesef sorun her zaman bizde değil, bizi yanlış düşünmeye iten fırsatçı esnaflarda…

Esnaflık anlayışı denilince aklıma, turistik bölgelerdeki esnafın ısrarcılığı ve uyguladıkları kazıkçı fiyat politikası geliyor. İster yerli olsun isterse yabancı, bir tezgaha yan gözle bakmaya görün, yandınız. O ürünü ya alacaksınız ya alacaksınız. Sizin peşinizi asla bırakmazlar. Adeta sizi bunaltırlar. Bu şekilde davrandıkları içinde artık turist rehberleri, beraberlerindeki kafileyi çarşı pazara sokmuyor.

Şimdi, esnafın bu şekilde davranmasının sonucu olarak bundan sonra bir tek turist bile gelmez ise bunun sorumlusu kim olacak. Siz satış yapamaz iseniz nereden kazanç elde edeceksiniz. Gelen tek tük turiste de fazla fiyat çekerekten aradaki zararınızı mı kapatmaya çalışıyorsunuz. Yazık yazık… Maalesef bu türdeki esnaflık anlayışı her yere yayılmış durumda. Herkes o günkü kazancına bakıyor ve günü kurtarmaya çalışıyor.

Burada esnafa mı yoksa onlarla iş yapmak zorunda kalan bizlere mi acımak lazım bilemedim.