İşte insanların yarısını öldüren hayvan

İşte insanların yarısını öldüren hayvan

Bu zamana kadar tahmini 90 milyar insanın öldüğünden bahsediliyor. Peki bu insanların asıl ölüm sebebi nedir hiç merak ettiniz mi?

Yapılan araştırmalar, bu zamana kadar ölen yaklaşık 90 milyar insanın yarısının sivrisinekler tarafından öldürüldüğünü ve hatta bu sivrisineklerin de dişi sivrisinek olduğunu biliyor muydunuz. Dişi sivrisinekler diyoruz çünkü erkek sivrisinekler sadece bitkileri ısırıyormuş.

Sivrisineklerin, ölümle sonuçlanan sıtma, sarı humma, dang humması, ansefalit, filarya enfestasyonu ve fil hastalığının da yer aldığı  100 den fazla hastalığı taşıdıkları belirlenmiş. Halen, her 12 saniyede bir kişiyi öldürmeye devam ediyorlar.

19.yy sonlarında 1877 yılında, Sir Patrick Manson fil hastalığının sivrisinek ısırığından kaynaklandığını bulana kadar sivrisineklerin, hastalık ve ölüm sebebi olabileceği düşünülmemiş. Manson’un bu ispatından tam 17 yıl sonra sıtmaya da sivrisineklerin sebep olabileceği fikrini ortaya attı. Bu araştırmayı da öğrencisi Ronald Ross yaptı.

Ronald Ross 1902 yılında Nobel Tıp Ödülü‘nü kazandı. Sir Patrick Manson, Kraliyet Akademisi Üyeliğine seçildi ve şövalye ünvanını aldı. Daha sonra Londra Tropikal Tıp Okulu‘nu kurdu.