Yeni Sezonda Ofis Konforu

Reklam | Tanıtım

Ofis mobilyalarında yeni sezon beklenenden çok daha farklı gelişti. Yıllardır süre gelen siyahi şıklık anlayışı yerini giderek çok daha canlı renklere bırakmaya başladı. BU geçisin altında çok farklı sebepler yatıyor olabilir ancak sonuç olarak böyle bir değişiklik ofis dünyasına iyi gelecektir. Yıllardır kapalı bir moda anlayışı içerisinde yoğurulan ofis modasının biraz daha açılması ve şekillenmesi gerekiyordu. Sabit ve tek düze bir anlayış içerisinde dekore edilen ofislerden kurtulmalı ve bunların yerine çok daha yenilikçi, iç açan renklere sahip mobilyalar tercih edilmeli. İnsan zihnine yardımcı olacak renkler kullanılmalı ve bunlar rahatlık ile desteklenmeli.

Modacılara göre ofis modasındaki bu değişimin altında özellikle home ofis anlayışının gelişmesi ve dünya çapındaki büyük dijital şirketlerin çalışma şartlarındaki rahatlık ön ayak olmuş durumda. Bunların çalışanlarına sağladıkları rahatlıkları gördüklerinde, çalışanların çok daha konsantre bir şekilde çalışmaya başladıkları ortada olan bir gerçek. Özellikle ofiste kullanılan büro koltuğu, tüm bu çalışmaların öncüsü diyebiliriz. Bir insanın akşama kadar oturmakta olduğu büro koltuğu dahi rahat değilse, o ofiste çalışma şartlarından bahsetmek dahi anlamsız kalacaktır. Çünkü büro koltuğu rahatın ve çalışma şartlarının bir temsilcisi ya da simgesi haline gelmektedir.

İnsanlar çalıştıkları alanları evleri gibi hissettikleri çok daha verimli çalışabilmektedirler. Bu verimi sağlayabilmeleri için ev konforunun yakalanması gerekir. BU konforun olabilmesi için pek çok firma ofisleri içerisinde shaggy halı dahi kullanmaya başlamıştır. Ofislerin içerisinde çalışanların kendilerini rahat hissedecekleri ve mola verebilecekleri dinlenme odaları dahi bulunmaktadır. Bu odalar sanki bir evin parçası gibi tasarlanmış, yerlerde shaggy halı, duvarda televizyon asılı bir haldedir. Burada iş içerisindeki stresinizi kolaylıkla atabileceğiniz ufak molalar vermeniz mümkün olabiliyor.

Ofiste kullanılan shaggy halı normal şartlar altında çok saçma bir görüntü olarak gelebilir. Ancak bir çalışanın kendisini en çok evinde rahat hissettiği ve orada yaratıcı olabildiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu yaratıcılığı ofis içerisinde de sergileyebilmesi için tek yapılması gereken ev içerisindeki konforun shaggy halı dahil, ofis içerisinde sağlanmasıdır.

Bir çalışanın oturduğu tüm gün boyunca oturmasını beklemek büyük bir hatadır. İnsan fizyolojisi itibariyle öyle uzun saatler oturmaya müsait olmadığı için mutlaka ara verip gezinmek zorundadır. İnsanın daha uzun süreler oturabilmesi için kullanılan büro koltuğu modelinin çok iyi tercih edilmiş olması gerekmektedir. Bu çalışan sağlığının korunması açısından da ayrıca üzerinde önemle durulması gereken bir konudur.

Comments are closed.