İçeriğe geç
Anasayfa » 10 Günde Göbek Eritmek Hiç de Zor Değil.

10 Günde Göbek Eritmek Hiç de Zor Değil.

10 günde göbek eritmek sanıldığı kadar da zor değil. Neden mi? Göbek eritmek için öncelikle yapmanız gereken, günlük alışkanlıklarınızı mercek altına almak olmalıdır. Yediklerinizi, içtiklerinizi ve tabi ki günlük aktivitelerinizi şöyle bir gözden geçirin. Eğer günlük alışkanlıklarınızda bir sorun olmasaydı bugün bu yazıyı okumazdınız öyle değil mi.

Öncelikle günlük diyete başlayacağız ve bu diyeti zayıflama egzersizleri ile destekleyeceğiz.  Diyetimizin en önemli kuralı Sabah, Öğle ve Akşam olmak üzere mutlaka 3 öğün yemek yiyeceğiz ve Öğle/Akşam yemeklerinden herhangi bir tanesinde protein bakımından zengin yiyecekleri tüketeceğiz.

Unutmayın bu genel bir diyettir. Öğlen şunu Akşam bunu tüketin demiyoruz protein bakımından zengin olsun diyoruz.

Göbek eritmek için genel diyet

Sabah Kahvaltısı: Ballı yulaf ya da taze meyve suyu, taze meyveli yoğurt, haşlanmış yumurta, domates gibi yiyecekler.

Atıştırmalık olarak: Çorba, az yağlı yoğurt, 2 avuç içi dolusu çerez, avuç içi kadar fındık, yarım avakado, havuç gibi sebzeler, bir kaç tane ufak domates

  • Gün içinde 5 porsiyon meyve veya sebze tüketmeli.
  • Bir bardak sıcak suya sıkılmış limon suyu içerek güne başlamalı.
  • Gün içerisinde 2 litre su ve 1 kaç bardak bitki çayı tüketmeli.
  • Öğünlerde ve sandviçlerde kepek ekmek tercih edilmeli.
  • Şekersiz ve az tuzlu yiyecekler tüketilmeli.

Göbek Eritme Egzersizleri

Göbek eritme için uyguladığımız diyete ek olarak, günlük en fazla 20 dakikamızı ayıracağımız 3 basit hareketten oluşan göbek eritme egzersizlerine başlayacağız. İlk gün kendinizi aşırı zorlamanıza gerek yok. Öncelikle 1 set ile başlayın. Sonrasında 2,3,4 olarak devam edebilirsiniz.

  1. Yere sırtüstü uzanın. Bacaklarınızı dik bir şekilde havaya kaldırın ve dümdüz tutun. Poponuzu 15 cm kadar kaldırın. Yavaşça indirin. Tekrarlayın. Her sette 15 – 20 kez bu hareketi yapın.
  2. Sırtüstü uzanın. Bacaklarınızı kaldırın ve dizlerden bükün. Sanki bir sandalyede oturuyormuşsunuz gibi… Egzersiz boyunca bu pozisyonda kalın. Poponuz yerden kalkana kadar, sandalyede oturuyormuşsunuz gibi kıvrılmış bacaklarınızı geriye doğru çekin. Bu harekete alıştıktan sonra dizinizi alnınıza değdirerek yapmayı deneyin. 15 – 20 kez tekrarlayabilirsiniz.
  3. Yere sırtüstü uzanın ve bacaklarınızı bir yükseltiye uzatın. Bir tabure, alçak bir sandalye veya koltuk olabilir. Ellerinizi başınızın arkasında veya göğsünüzde tutun. Omuzlarınızı yerden 10 – 15 cm kadar kaldırarak mide kaslarınıza basınç uygulayın. 15 – 25 kez tekrarlayabilirsiniz.

İsterseniz de Ebru Şallı’nın tavsiye ettiği göbek eritme egzersizlerini de yapabilirsiniz.

gobek-eriten-hareketi-1

Dizleri 90 derecelik açıyla bükün, eller ensede, dirsekler açık… Karnı iyice içeri çekin, kaburgayı kapatın. Bu pozisyonda nefes verirken omuzlarınızı yerden sıyırarak dizlerinizi başınıza doğru yaklaştırın. 15 kez açılıp kapanarak tekrarlayın.

gobek-eriten-hareketi-2

Beli incelten bu egzersiz için sırtüstü uzanın, bacaklar masa pozisyonunda dizlerden bükün, eller boynun arkasında, dirsekler açık, çene göğüsten uzakta… Her nefes verişte bir bacağı uzatırken diğer bacağın dizini çapraz dirseğinize yaklaştırıp, üst bedeni hafifçe o yöne doğru döndürün. Bu hareketi 6 şar kez tekrarlayın.

gobek-eriten-hareketi-3

Bu egzersiz özellikle göbekteki yağları yakmaya yarıyor. Ellerinizle başınızı destekleyin. Dirsekler sonuna kadar açık. Bacaklarınızı uzatın. Nefes alın, verirken baş ve dizleri birbirine yaklaştırın. Nefes alırken bacaklar açık, verirken kapalı… Hareketi 15 kez tekrarlayın.

gobek-eriten-hareketi-4

Sırtüstü yatar pozisyonda karnınıza doğru bakın ve bacakları dizlerden bükerek masa pozisyonu alın. Nefes alın, verirken karnı içeride tutarak sırtın üst kısmını yerden kaldırırken bir elinizle dizin iç kısmın, diğeriyle dış tarafını tutun ve diğer bacağı göz hizasında uzatın. Her nefes verişte bacak değiştirin. Her iki bacakla 5, toplam 10 kez tekrarlayın.

gobek-eriten-hareketi-5

Bacaklar aşağıda düz, karın içeride, kaburga kapalı, gözler yukarı bakıyor, eller yanlarda… Bacaklar aşağıdayken nefes alın. Bir bacağı düz bir şekilde yukarı kaldırırken nefes verin. Bacak değiştirerek, nefesinizle birlikte her iki yöne 15 kez tekrarlayın.

gobek-eriten-hareketi-6

Bu egzersiz, tüm karın kaslarını çalıştırıyor, beli inceltiyor. Oturma kemikleri üzerine oturun. Sırt düz, kollar birbirine paralel ileride, dizlerinize bakın. Bu pozisyonda nefes alın. Nefesinizi verirken, kolları yanlara açarak geriye dönün. İlk pozisyona dönüp, diğer yöne tekrarlayın. 15 kez uygulayın.

gobek-eriten-hareketi-7

Sırtüstü uzanın, bacakları düz bir şekilde yukarı uzatın, kollar yanlarda, karna doğru bakın… 5 kez nefes alıp, 5 kez nefes verirken kollarınızla yere doğru kısa itişler yapın. Ellerinizi suya vuruyormuşçasına nefes eşliğinde sallayın. Eğer zorlanıyorsanız dizlerinizi 90 derecelik açıyla bükerek de egzersizi uygulayabilirsiniz. 10 kez tekrarlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir