NLP nedir?

Neuro Linguistik Programming yani kısaca NLP, duyularımızı kullanarak etrafımızdaki olup biteni anlama, dil yani kullanılan kelime ve cümlelerin etkisi, davranış yani düşünce ve fikirlerinizin kabul görmesi şeklinde özetlenebilir.

(Neuro Linguistik Programming) NLP nin açılımı

Neuro: Sizin düşünme sürecinizle ilgilidir. Görme, işitme, hissetme, tatma ve koklama duyumlarınızı kullanarak çevremizde ne olup bittiğini anlama biçiminizle ilgilidir.

Linguistik: Sizin dilinizi kullanış biçiminizle ilgilidir. Kullandığınız kelime ve cümlelerin, sizin ve çevrelerinizi nasıl etkilediğiyle ilgilidir.

Programming: Sizin davranışlarınızla ilgilidir. Düşüncelerinizi, fikirlerinizi ve aksiyonlarınızı organize etme biçiminizle ilgilidir. Bunların önceden tahmin edilebilen ve önceden tahmin edilemeyen sonuçları vardır. Sizin düşünme biçiminiz, içinizde ve dışınızda kullandığınız dili ve kavramları belirler. Bunlar sonuç olarak sizin davranışlarınızı etkiler. Dinamik ve sinerjik bir süreçtir. Bütün, parçaların toplamından daha fazlasıdır. İçinizdeki ve dışınızdaki parçalardan birinde gerçekleşen bir değişim, bütünü etkileyecektir.

Sending
User Review
0 (0 votes)