Mide Yanması

Mide yanmasına hangi besinler neden olur?

Sağlık

Mide asidinin yemek borusuna ulaşması nedeniyle yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yanma ya da ekşime hissi mide yanması olarak adlandırılır. Aslında yanan mide değil, mide asidinin yemek borusundan gırtlağa gelmesiyle oluşan yanmadır.

Kimi insanlar bu tür sorunları sürekli yaşayabilmektedir. Ülkemizde mide yanması şikayeti %30-40 gibi oranlardadır. Bu şikayetler, alınan besinler ve midenin doluluk oranına bağlı olarak değişim gösterir.

Mide yanmasına neden olan besinler.

Genellikle yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki kasın gevşekliğine yol açan besinlerdir.

Domates, soğan, sarımsak, baharatlı yiyecekler, kızartmalar, bazen nane ve çikolata, mide yanmasına sebep olabilir.

Mide yanması nasıl tedavi edilmektedir?

Mide yanması tedavi yöntemlerinden başında ilaç tedavisi gelmektedir. İlaç tedavisi ile ya midedeki asidi nötralize eden ilaçlar (antiasit ve karbonat) ya da midede asit salgısını engelleyen ilaçları kullanmak gerekiyor. Bu tür ilaçları da kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve ilacın kullanım süresini birlikte belirlemelisiniz.

Mide yanması tedavi yöntemleri arasında yeralan bir diğer yöntem de endoskopik tedavi yöntemleridir. Bu yöntem henüz çok yerleşmemiş olsada bazı hastalarda faydalı olabiliyor. Gittikçe yaygınlaşan cerrahi yöntemler ise özellikle genç ve şikayetleri ciddi olan hastalarda kullanılıyor. Ameliyat ile yemek borusunun alt ucundaki sfinkterin (kas lifleri halkası) daha daraltılması, midenin bu yemek borusu çevresine sarılarak, oradaki reflünün önüne geçilmesi sağlanıyor.

Mide yanmasının etkisini azaltmak için ne yapılabilir?

Mide yanmasının anlık ve uzun süreli tedavisinde kullanılan çok sayıda ilaç vardır. Hastalığı nötralize edebilecek süt ya da içinde asit olmayan içecekler, anlık tedaviler için faydalıdır. Ya da antiasit tarzındaki emme pastilleri, etkisini hemen göstererek yardımcı olabilir.

Daha uzun süreli etki için kullanılan ilaçlar, histamin blokerleri ya da proton pompa inhibitörleridir.

Antiasit tarzındaki ilaçların sürekli kullanılmasının ciddi bir sakıncası yoktur. Vücuttaki asit alkolü dengesini bir miktar bozabilir ama bu tarz etkileri sık görülmez. Antiasitlerin etki süresi çok kısadır. Birkaç saat sürebilir. Bu nedenle özellikle yatarken herhangi bir korunma sağlamaz.

Uyku esnasında yerçekiminden dolayı reflü sıkıntısı daha fazla arttığından, bu süre içinde yemek borusu tamamen korunmasız kalır ve bu da yemek borusunda hasara yol açabilir.

Alıntı: Mide Yanması