Uykusuz kalma’nın sağlığımız üzerindeki etkisi

Uykusuz kalma, ramazan ayının gelmesi ile birlikte hemen hemen hepimizin sorunu haline geldi. Kimimiz sahur vaktine kadar uyumayıp, yemeğimizi yedikten sonra uyumaya, kimimiz ise sahur vakti kalkıp hiç uyumamaya gayret ediyoruz. Peki bu uyku düzensizliğinin ve sonucunda uykusuzluğun sağlımız üzerindeki etkisinin ne derecede olduğunu biliyor muyuz?

Uyku hemen her canlı için hava ve su kadar hayati bir ihtiyaç. Memelilerde ve özellikle insanlarda uyku düzenin bozulması ve uzun süre uykusuz kalmak ciddi fizyolojik ve zihinsel sorunlara neden oluyor.

Uykusuzluk ile ilgili insanlar üzerinde çok sayıda deney ve gözlem yapılmış.

Uykusuz kalmanın insan vücudundaki etkileri

• 1 gün uykusuz kalmak vücudun ve zihnin tolore edebileceği bir durum ama yine de kişi tekrar uyuyana ve uykusunu alana kadar kendini rahat hissedemiyor ve odaklanma sorunları yaşayabiliyor.
• 2 gün uykusuz kalmak kişinin vücut ısısı düzeninin bozuyor ve uykuya dalabilmek için büyük bir ihtiyaç hissediyor.
• 3 gün uykusuz kalan kişi özellikle dikkat gerektiren durumlara odaklanmakta oldukça zorluk çekiyor. Zihinsel işleyişi yavaşlıyor. Uykusuzluğun etkileri özellikle sabah erken saatlerde daha şiddetli oluyor.
• 4 gün uykusuzluk yaşayan kişide artık yaklaşık üç saniye süren çok kısa (mikro) uyuma davranışı gelişiyor. Bu anlık uyuklamalar sırasında kişi anlamsızca boşluğa bakıyor ve bilincini yitiriyor. Ayrıca çok huzursuz ve zihni tamamen karışık oluyor.
• 5 gün uykusuz kalan kişi zihinsel yetilerini kullanabiliyor olsa da yukarıdaki durumlara ek olarak hayaller görmeye ve olmayan sesler duymaya başlıyor.
• 6 gün ve daha fazla uykusuz kalmak ise kişinin kendi kimliği ile bilgileri daha kaybetmesine yol açıyor. Bu noktadan sonra birçok zihinsel yetisini kullanamıyor. Bu duruma uyku mahrumiyeti psikozu adı veriliyor.