Stres Yönetimi | Stres ile nasıl başa çıkılır?

Stresi oluşturan etkenlerle mücadele edip onları yok etmeye de stres yönetimi denir.

Walter Cannon tarafından yapılan çalışmalar sonucunda stresin insanlar üzerindeki etkileri açıkça ortaya konmuştur. Bir insan, stres yaşamaya başladığında ilk olarak vücudundaki hormonlar devreye girer. Stres daha fazla hormon salgılamamıza sebep olur. Kaslara daha fazla oksijen ve kan şekeri getirerek, kalp atışlarını ve kalp basıncını arttırır. Kasların serinlemesi ve daha verimli çalışabilmesi için hormonlar yardımıyla terleme de artar. Tüm bu değişimler, bizi tehdit eden olaylara karşı kendimizi korumak için gerçekleşmektedir.

Ancak stres sonucu insan vücudunda oluşan tüm bu değişimlerin yan etkileri de bulunmaktadır. Bu değişimler sırasında heyecanlı, gergin, tedirgin ve çabuk kızan bir yapıya sahip olunur. Dolayısıyla, başkaları ile beraber çalışırken verim azalır. Dikkat dağılır. İnsanın kendi kontrol mekanizmasında sorunlar oluşmaya başlar. Uzun süreli yaşanan stresler, kalp hastalıklarını tetikler. Bağışıklık sistemi zarar görür ve hastalıklara karşı direnç azalır. Ruhsal olarak da kaza yapmaya daha müsait ve doğru kararlar vermede daha çok zorlanan bir yapıya bürünülür. Ama durumu çok da dramatik bir şekilde düşünmemek gerekir. Rahatlama teknikleri ile stresin yönetimi mümkündür.

Stresin bazı pozitif yanları da bulunmaktadır. Eğer sporcuysanız, salgılanan adrenalin, daha hızlı ve güçlü olmanızı sağlar. Ayrıca, sıkıldığınız ve motivasyon sorunu yaşadığınız bir iş için de stres itici güç olabilir.