İçeriğe geç
Anasayfa » Cilt yapısına uygun fondöten seçimi

Cilt yapısına uygun fondöten seçimi

Bu yazımızda; cilt rengine göre fondöten seçimi, cilt tipine göre fondöten, fondöten çeşitleri, fondöten seçerken neye dikkat etmeli, kapatıcı fondöten, karma ciltler için fondöten, karma ciltlere göre fondöten, kuru ciltler için fondöten, normal ciltler için fondöten, sivilceli ciltler için fondöten, yağlı ciltler için fondöten konularına değinilmiştir.

Yağ bazlı fondötenler

Kuru ciltler için çok idealdir. Bu tip fondötenlerde nitelik pigmentleri yağ içerisinde bulunur. Mineral yağları, nebati yağlar ya da lanolin içerirler. Yağ bazlı fonfötenin kıvamı dolgun ve ismi üzerinde yağlıdır. Genel Itibariyle krem formunda olurlar. Yağ bazlı fondötenler son derece dayanıklıdırlar. derinlemesine zaman silinmeden ve rengi bozulmadan ciltte kalırlar.

Su bazlı fondötenler

Kuru ve normal ciltler için oranlı fondöten tipidir. Ürünün içindeki su oranı çok ,yağ miktarı azdır. Nitelik pigmentleri yağın içindedir. İçindeki yağ az da olsa, akneli ve semiz ciltler için bu fondöten tipi oranlı değildir. Cildi ışıldayan gösteren bu ürünler sıvı/akışkan formda satılır.

Pudra bazlı fondötenler

Normal ve rahat semiz cilde sahip olanlar yeğleme edebilirler. Sıkıştırılmış pudradan yapılırlar. Cildi donuk bir biçimde kapatırlar. Mahsul sürülürken krem izlenimi verir. Fakat ek olarak hemen ardından kuruyarak pudraya dönüşür. Bu cins fondötenler, normal, karma ve az semiz ciltlerde kullanılabilir.

Yağsız fondötenler (oil-free)

Yağlı ve akneli ciltlere önerilir. Bu ürünlerde kesinlikle nebati ve mineral yağlar kullanılmaz. Sürülüşü de çok kolaydır. Fakat kalıcılık süresi yağda eriyen pigmentler kadar derinlemesine değildir.

Susuz fondötenler (water-free)

Özel durumlarda kullanılır. Bu tip fondötenlerde su kıymetli .Bu sebeple suda erimez ve akmaz. Yıkamakla ya da terlemekle çıkmaz. Spesiyal temizleyiciler değerlendirmek gerekir. Susuz fondötenler, mahsus vitiligo, ordubozan ,leke buna benzer cilt bozukluklarını kapatmak için kullanılır. Sürüldükten hemen sonra nitelik değiştirmez .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir