‘Yeşilçam’ın Sultanı’ndan tüketicilere uyarı

Sağlık

“Yeşilçam’ın Sultanı” olarak anılan ünlü sanatçı Türkan Şoray, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nca hazırlanan kamu spotunda, vatandaşları dondurulmuş veya soğutulmuş gıdalar konusunda uyardı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının dondurulmuş veya soğutulmuş gıdalar konusunda hazırladığı kamu spotu, Radyo Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK) onaylandı. RTÜK tarafından yayın kuruluşlarında zorunlu olarak yer almasına karar verilen spot, Bakanlık tarafından ilgili kuruluşlara gönderilecek.

Bakanlık ve Türkiye Perakendeciler Federasyonu tarafından hazırlanan spotta, Türkan Şoray, dondurulmuş veya soğutulmuş gıdalar konusunda uyarıda bulunuyor. Şoray, spotta izleyicilere, “Dondurulmuş veya soğutulmuş gıdaları alışverişinizin en sonunda alın ve kısa zamanda aynı muhafaza koşullarına ulaştırın” mesajını veriyor.

ÇÖZDÜRÜLMÜŞ GIDALARI DONDURMAYIN

Söz konusu spot ile tüketicilerin, gıda maddelerini satın alırken depolarken, pişirirken ve tüketirken dikkat etmeleri gereken gıda güvenirliği önlemleri konusunda bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

Tüketicinin de gıda güvenirliği zincirinde önemli bir role sahip olduğu vurgulanan spotta, gıda güvenirliğine uygun olarak satışa sunulan gıda maddelerinin, bazen tüketicilerin farkında bile olmadan yaptıkları ve çoğu zaman da önemsemedikleri davranışlar nedeniyle güvenilir olmaktan çıkıp, sağlığı tehdit ettiği anlatılıyor.

Spotta ayrıca tüketicilere “Çözülmüş gıdaları yeniden dondurmayın” uyarısında da bulunuyor.  AA  ‘Yeşilçam’ın Sultanı’ndan tüketicilere uyarı