Varis görülme sıklığı gebelik sayısıyla orantılı.

Sağlık

Varisler, bacaklarda damarlarda belirginleşme, ağrı, şişme, hassasiyet ve ağırlık hissi belirtileriyle ortaya çıkar ve görülme sıklığının da kadınlarda geçirilen gebeliklerin sayısı ve hormonal nedenlerle erkeklere göre daha yüksek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Murat Aksoy, kadınların daha az spor yapması ve kullandığı topuklu ayakkabıların varis riskini artırdığını söylüyor.

Varis nedir

Bacaklarda yüzeyel toplardamarların düzensiz bir biçimde uzayarak büklümlü genişlemesi ve kıvrımlar oluşturması varis olarak adlandırılır. Varis sözcüğü Latince Varix (kıvrım yapmış damar) kelimesinden türetilmiştir.

  • Yaş gruplarına göre  %4,5 – % 55 sıklıkta
  • Türkiye’de etkilediği kişi sayısı yaklaşık 10 milyondur
  • Kadınlarda erkeklere oranla 3-4 kat daha fazladır
  • Kadınlarda gebelikde oran 2-3 kat daha artmaktadır.
  • Çevremizdeki her beş kişiden biri varislidir.

Varis görülme sıklığı

  • Bacak varisleri muayenehane pratiğinde en sık karşılaşılan damar hastalığıdır.
  • Yetişkin nüfusun %15-20 sini etkiler.
  • Kadınlarda erkeklere oranla 2-4 kat daha fazla görülür.
  • Ailesel geçiş oranı ırk ve bölgelere göre%60-85 arası değişir.
  • 20-70 yaş arası kadınların %55’ i varislerden şikayetçidir.

Varis hastalığında karşılaşılan şikayetler

Ağrı: Bu ağrı tüm bacağı ve özellikle diz altı bölgeyi etkileyen derin, künt ve bacağa ağırlık hissi veren bir ağrıdır. Uzun süre ayakta kalmakla artar ve bacağı yukarı kaldırmakla azalır.

Kaşıntı: Bacak kaşınabilir ve sıcaklık, yanma hissi ve bazende zonklama olabilir. Genelde varisli damarların üzerinde olur ve yaygın bir his olmasa da bazen cilt değişiklikleri olduğunda ayak bileğine sınırlı olabilir.

Ayak bileğinde şişme: Özellikle akşamları ayak bileklerinde hafif veya orta dereceli şişlikler belirir.

Gece krampları: Yaygın bir şikayet olup varis harici kalsiyum, magnezyum eksikliği, kansızlık, huzursuz ayak sendromu gibi durumlarda da karşımıza çıkabilir. Uzun süreli ayakta kalmak veya oturmak, adet dönemleri ve sıcak havalarda ağrı, kaşıntı, şişme, dolgunluk, gece krampları yakınmaları artar be bu da varis hastalığı tanısını destekleyen önemli bir durumdur.

Bacaklarda Yorguluk,  gerginlik hissi

Yüzeyel tromboflebitler: Yüzeyel varisli venlerin yüzeyel pıhtılaşması sonucu üstünde bulunan cildin enflamasyonuna (bakteri olması gerekmeden oluşan vücudun bölgesel cevabıdır) neden olur. Kendiliğinden oluşabileceği gibi toplardamara hafif bir travma, hareketsizlik veya uzun süreli yolculuklar sonucu da oluşabilir. Gizli tümörler gibi diğer nedenler de unutulmamalıdır. Akut dönmede cilt kızarık, sıcak ve çok hassastır. Aradan zaman geçince sert hassas olmayan damar üzerinde kalıntı ciltte renk değişikliğine neden olur. Sonuçta toplardamar yeniden açılabilir (rekanalize) ve süreç kendini tekrarlayabilir.

Ayak bileği cilt değişiklikleri: Bu değişiklikler hafif hemosiderin pigmentasyonundan(renk değişikliği) variköz egzama, lipodermatoskleroz ve açık yaraya (ülser) kadar değişebilir.

1 thought on “Varis görülme sıklığı gebelik sayısıyla orantılı.

Comments are closed.