Denizli'den Mustafa Şen, termal çamurdan krem yaptı

Termal çamur’dan krem yaptı

Genel Kültür

Mustafa Şen termal çamur’dan krem üretti. 

Denizli’nin Tekkehamam Mevkii’ndeki termal kaynakların bulunduğu bölgedeki İnaltı Termal Oteli’nin sahibi Mustafa Şen, TÜBİTAK desteğiyle 14 aydan bu yana yürüttükleri Ar-ge çalışmaları ve termal çamurun sivilce, egzama ve selülite faydaları çalışması sonucunda termal çamurdan krem ürettiklerini söyledi.

Tüp içerisinde termal çamuru (peloit) önümüzdeki aylardan itibaren İnaltı markası ile başta Almanya olmak üzere AB ülkelerine ihraç edeceğini, iç piyasaya da sunacağını söyleyen İnaltı Termal Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şen, “Sarayköy Tekkehamam Mevkii’inde 25 yıldan bu yana 100 yataklı termal tesis işletiyorum. 5 yıl önce bulduğum bir teknikle Türkiye’de ilk kez termal çamurun bataksı kokusunu gidermeyi başardım. Kokuyu ortadan kaldırdıktan sonra termal çamurdan krem yaptım. Yine termal çamuru kullanarak yüz ve vücut maskesi, cilt bakım ürünleri, termal çamurdan şampuan ve ayak kokusunu giderici termal çamurdan ayak bakım kremleri ürettim” dedi.

’ÇAMURUN ÖMRÜNÜ UZATIYORUM’

Şen, kokusunu aldığı termal çamuru kutuların içine koyarak pazarladığını, ancak kapağı açılan kutunun içindeki çamurun bir süre kullanılmayınca kuruduğunu belirtti.

Şen, “Termal çamuru krem şeklinde tüpe koyarak, çamurun kullanım ömrünü uzatıyorum. Tüpün kapağı açılıp istenilen miktarda termal çamur alındıktan sonra kapağı kapatılıyor. Bu sayede çamur kurumuyor, bayan çantaları da dahil her yere taşıması kolay oluyor. Depolaması ve ihracatı kolaylaşıyor. Denizli’de bizim bölgemizde termal su içindeki maddeler nedeniyle çok kaliteli. Türkiye’de sadece Denizli’de termal çamur ile ilgili ruhsatlar var. Şifalı su zengini olan Denizli’de özellikle sağlık turizminde termal su ve çamur birlikte insanlara sunulmalı” diye konuştu.

TERMAL ÇAMUR SAĞLIK DEPOSU

Mustafa Şen, tesisinde ürettiği termal çamur ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’ndan izinler ve ruhsatlar aldığını hatırlattı.

Şen, “Termal çamur, içindeki organik ve inorganik bitki yosunu nedeni ile yüksek mineral içeriyor. Cildi mineral ve vitaminlerle besleyerek yaşlanmasını ve kırışmasını önlüyor. Ağrıyan eklem bölgelerine termal çamur ısıtıldıktan sonra uygulanıyor. Folyo ile sarılan bölge yarım saat çamurlu durduktan sonra yıkanıyor. Yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde de çamur kullanılabilir. Termal çamurdan yaptığımız sabun ise saçlara doğal güzellik verir. Mantar egzama, cilt kaşıntılarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir” dedi.

Hasan Aslan/SARAYKÖY (Denizli), (DHA)  Termal çamurdan krem yaptı