‘Şurupları tedavi bitiminde atmayın’

Sağlık

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay, ilaçlarda son kullanım tarihinin ve saklama koşullarının çok önemli olduğunu belirterek bunlara dikkat edilmediğinde yaşamsal sağlık sorunların görülebildiğini söyledi.

İlaçların son kullanım tarihlerinin genellikle üretimden itibaren 2 yıl olduğunu vurgulayan Kızılay, “Son kullanım tarihi, bir ilacın etkinliğinin yüzde 100’den yüzde 90’a düştüğü zamandır. Etkinlikte yüzde 10 kayıp miadın bitişi demektir” ifadelerini kullandı.

Kızılay, ilacın kimyasal bir madde olduğunu, yüzde 10’luk bozulmanın bazı reaksiyonları tetikleyebileceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Miat bazı hormon ilaçları gibi kimi preparatlar için hayati derecede öneme sahiptir. Bu tip ilaçlarda ilacın son kullanım tarihinin geçmesi ya da ilaçta görünen fiziksel değişimler farklı sorunlara neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle kullanım tarihine dikkat edilmelidir. Ancak bazı ilaçlar için uygun koşullarda saklandığında açıldıktan sonra da ilacın miadının bitimine kadar kullanımın sakıncası yoktur.”

‘İLAÇ BUZDOLABINDA SAKLANMAZ’

Kızılay, ilacın doğru zamanda, doğru yerde ve doğru dozda kullanılması gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Örneğin, vatandaşlar ilaçları eczaneden aldıktan sonra buzdolabında saklıyor. İlaçların çoğu buzdolabında saklanmaz, içlerinde buzdolabında saklanması gerekenler var, saklanmaması gerekenler var. Eğer, ilaçların hepsi buzdolabında saklansaydı eczaneler şarküteri reyonları gibi her tarafı buzdolabıyla donatılmış olurdu. İlaçlar, 15-25 derece arasında oda sıcaklığında saklanmalıdır. Ağrı kesiciler, özellikle çocuklar için kullanılan ateş düşürücü şuruplar, toz biçiminde ve su ile sulandırılmayan antibiyotikler ve bunun gibi ilaçlar ağızları tam olarak kapatıldıktan sonra güneş görmeyen serin bir yerde ve kutusunda saklanmalıdır. Bu koşullarda saklanan ilaçların tedavi bittikten sonra atılmaması gerekir. Çünkü, saklama koşullarına yerine getirilmiş ve görünümünde değişiklik olmamış bu tip ilaçlar, son kullanma tarihine kadar kullanılabilir.”

Kullanımdan önce sulandırılan toz şeklindeki ilaçlarla enjeksiyon için hazırlanmış ürünlerin, göz damlalarının, üstünde ışıktan bozulabileceği belirtildiği halde kutusunda saklanmamış ilaçların kesinlikle tedavi bittikten sonra kullanılmaması gerektiğine işaret eden Harun Kızılay, belirtilen ilaçlar için son kullanım tarihinin, ilacın açılmaması halinde geçerli olduğunu söyledi. AA İlaçların saklanma koşulları