Pırıl pırıl bir cilt istiyorsanız…

kimyasal peeling uygulaması

Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Burçak Bozdemir Aral’dan parlak bir cilde kavuşmak için en sık tercih edilen yöntemlerden biri olan kimyasal peeling ’i anlattı.

Kimyasal peeling’in yüzdeki koyu renkli lekeler, güneşe ve yaşa bağlı oluşan deri değişiklikleri, akne izleri ve yüzeyel kırışıkların tedavisinde sıkça kullanılan bir yöntem olduğunu dile getiren Dr. Burçak Bozdemir Aral; ‘Kimyasal peeling yüzeyel tabakanın soyulmasını, alttan canlı ve sağlıklı derinin gelmesini sağlar. İşlem için çok sayıda kimyasal peeling maddesi  kullanılır; ancak en sık kullanılanlar glikolik asit, alfa hidroksi asitler (AHA) ve TCA denilen trikloroasetik asittir. Uygulamanın derinliğine bağlı olarak yüzeyel, orta ya da derin peeling olarak adlandırılır. En yaygın kullanılan ise yan etkisi en az olan yüzeyel peelingdir.’ açıklamasında bulundu.

Uygulanacak Peelingin Tipini Cildiniz Belirler

Hastanın cilt yapısına göre, içeriği ve uygulama süresi hekim tarafından belirlenen asit solüsyonu hastane ortamında anestezisiz uygulanır. Deri, temizlendikten sonra tedavi alanına uygulama yapılır. İşlem sırasında hafif yanma ve batma görülebilir. Peeling tedavisi ortalama 1-2 hafta aralarla birkaç seans şeklinde yapılır. İstenilen sonuçları elde etmek için daha uzun seanslar gerekebilir. İşlem sonrası günlük yaşama hemen dönülebilir.

İşlem Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

•    Peeling işleminden sonra cildinizde hafif bir kırmızlık; işlemin yoğunluna göre hafif kabuklanmalar oluşabilir. Bunları kesinlikle soymayın.
•    Sadece hekiminizin önerdiği nemlendirici ürünleri kullanın.
•    Güneşten korunmaya dikkat edin.
•    İşlemden sonra ve seans aralarında yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu krem kullanın.

Alıntı:  Pırıl pırıl bir cilt istiyorsanız…