Lens kullanırken bunlara dikkat!

Görme bozukluklarının düzeltilmesinde, göz renginin değiştirilmesinde ya da kornea hastalıklarının tedavisinde dünyanın her yerindeki milyonlarca insan kontakt lens kullanımından yararlanıyor.

Dünyagöz Hastanesi’nden Dr. Neslihan Özgen kontakt lens kullanıma başlamadan önce gözlerin muayene edilmesini söyledi. Muayenenin ardından göz doktorunun hastanın görüşünü düzeltecek bir reçete vereceğini anlatan Dr. Özgen  bunun ardından kontakt lens kullanımına başlanabileceğini söylüyor.

LENS NASIL KULLANILMALI?

Gözlerin farklı şekillerde ve boyutlarda olduğunu, dolayısıyla kontakt lenslerin göze tam olarak oturduğundan emin olmak için lenslerin doğru takılması gerektiğini vurgulayan Dr. Özgen “Bunu yapabilmek için göz doktorunun gözün ve yüzeyinin özel ölçülerini alması ve lenslerin takılma şeklini etkileyecek eğim ve diğer etmenleri kontrol etmesi gerekir” dedi.

Dr.Özgen, göz doktorunun takılan lenslerin göze uyduğundan, görüşü düzelttiğinden emin olmasından sonra lens takmayı öğrenmeye başlanabileceğini anlatarak “Lensler birkaç defa takıp çıkartıldıktan sonra refleks halini alacaktır” dedi.

LENS BAKIMI NASIL YAPILMALI?

Dünyagöz’den Dr. Özgen, yeniden kullanılabilir lenslerin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerektiğini belirtti.

“Kontakt lenslerin doğru şekilde temizlenip bakteri oluşumunu yüzde 90-95 azaltır” diyen Dr.Neslihan Özgen, şunları söyledi:

“Lens kutusunun da lensler kadar temiz olması gerekir; çünkü lensler saatler boyunca bu kutuların içinde kalır.  Basit ipuçlarıyla lens kutularını hijyenik tutmak mümkündür.  Lenslerinizi taktıktan sonra solüsyon kutusunu boşaltın.  Lens kutunuzu düzenli aralıklarla, her gün yeni dezenfektasyon solüsyonuyla yıkayın ve günlük olarak kuruması açısından  açık bırakın. Lens kutularınızı sıklıkla değiştirin. En ideali aylık olan lens kutularıdır.” Lens kullanırken bunlara dikkat!