İçeriğe geç
Anasayfa » Ketçap lekesi nasıl çıkarılır?

Ketçap lekesi nasıl çıkarılır?

Giysilerimizdeki salça ve ketçap lekeleri nasıl çıkarılır, salça lekesini çıkarmanın pratik yolları, ketçap lekesi iz kalmadan nasıl çıkarılır?

Kumaştan alabildiğiniz kadar ketçap fazlasını alın. Bunun için bir kaşık ya da küt ağızlı bıçak kullanabilirsiniz. Böylece, hem kumaşa zarar vermemiş olur hem de fazla ketçabın büyük kısmını almış olursunuz.

Ketçap fazlasını çıkarabildiğiniz kadar çıkardıktan sonra, giysiyi ketçap lekesinin başka yerlere sürülmemesine dikkat ederek ters çevirin. Lekeli bölgenin tersinden, ketçap lekesi üzerinde soğuk su akıtın.

Su, ketçap lekesini kumaştan dışarı çıkmaya zorlayacaktır. Uygulama sırasında, suyun ketçap lekesi olmayan yerlere temas etmemesine özellikle dikkat edin.

Sonra, giysisi tekrar düzüne çevirin ve leke olan kısımla giysinin diğer yüzü arasına temiz bir havlu koyarak ketçap lekesinin arka tarafa bulaşmamasını sağlayın.

Sıradaki işlemde, direkt olarak ketçap lekeli kısmı fazla baskı uygulamadan sıvı deterjanla ovun. Ketçap lekesinin kenarlarından ortasına doğru dairesel hareketlerle hafifçe bastırarak, deterjanı lekeye yedirin ve 10 dakika kadar bekleyin. (Evinizde sıvı deterjan yoksa, bir yemek kaşığı toz deterjanı ile bir fincan ılık suyu kullanarak hazırlayacağınız karışımı da kullanabilirsiniz.)

Daha sonra, giysinin işlem yaptığınız yerini musluk altında akar suyla güzelce durulayın. Ketçap lekesinin çıktığından emin olmak için, kumaşı ışığa tutun.

Eğer ketçap lekesi kalmışsa, giysiyi talimatlara uygun olarak makinede yıkayın. Mümkünse açık havada kurumasını sağlayın. Kurutma makinesi kullanacaksanız, lekenin çıktığından emin olmanız gerekir. Lekeli giysiyi makinede kurutmak, lekenin çıkmasını zorlaştıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir