Dar kıyafetler reflü ve kısırlık sebebi

Uzmanlar, nano teknoloji ve sentetik tekstil ürünleri cilt sorunlarına da yol açabildiğinden yüzde yüz yün veya yüzde yüz pamuk tercih edilmesi ve bol kıyafetler giyilmesini önerirken Doç. Dr. Kemal Karakaya, reflüye karşı dar elbiseler giyilmemesi ve kemerin sıkılmaması gerektiğini söyledi.

Toplumun yüzde 5’inde reflü şikâyeti görüldüğünü kaydeden Karakaya “Özellikle pantolonların kemer kısımları sıkı olmasın. Kemerle karnı sıkıştırdığınızda mideye baskı oluşturacak ve mide içeriğinin yemek borusuna doğru çıkmasına sebep olacaktır. Bu da başlı başına reflü sebebidir” şeklinde konuştu.

Uzun süreli reflünün yemek borusu kanserine neden olduğunu belirten Karakaya “Reflü geliştiğinde ilk olarak yemek borusu mukozasında yangı ortaya çıkar. Ağza acı su gelmesi, yanma, göğüs kemiği arkasında sıkışma hissi ve buna benzer şikâyetlerde mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Uzun süreçte bu alanda ülserleşme, darlıklar, kanayan alanlar ortaya çıkabilmektedir. Tedavi edilmeyen olgularda uzun dönemde yemek borusunun alt kısmında kanserler gelişebilmektedir.” dedi. Dar kıyafetler reflü ve kısırlık sebebi.