İçeriğe geç
Anasayfa » Çikolata lekesi nasıl çıkarılır?

Çikolata lekesi nasıl çıkarılır?

Giysilerdeki çikolata lekelerinin çıkarılması için neler yapılmalıdır, zorlu çikolata lekesi nasıl çıkar?

Giysiniz çikolata lekesi olduğunda yapılacak ilk şey, kurumasını sağlamaktır. Eğer çikolata kurumadan çıkarmaya çalışırsanız, lekeyi daha geniş alanlara dağıtabilirsiniz. Bu yüzden, çikolata lekesini çıkarmaya çalışmadan önce, çikolatanın kurumasını beklemeniz gerekir. Çikolatanın kurumasını hızlandırmak amacıyla buz torbası da kullanabilirsiniz, buz çikolatayı sertleştirecektir.

Çikolata kuruduktan sonraki aşama, kumaştaki çikolatayı olabildiğince kazımaktır. Bu aşamada, küt ağızlı bir bıçak ya da spatula kullanabilirsiniz. Giysiye zarar vermeden, hafifçe kazıyın.

Alternatif olarak, katı çikolata parçacıklarını kazıdıktan sonra, musluktan lekenin tersine su akıtılabilir. Böylece, kalan çikolatanın kumaştan biraz daha çıkması sağlanır.

Daha sonra, çikolata lekesi olan bölgeye sıvı deterjan dökün. Sıvı deterjan dökülmesini takiben, 10 dakika bekleyin.

Giysiyi, soğuk suda 15 dakika bekleterek çikolata lekesinin daha da yumuşamasını sağlayın. Her beş dakikada bir çikolata lekesini ovmak da faydalı olabilir.

Son olarak, giysiyi yıkarken ılık su kullanın ve kurutma makinesi kullanmadan kurumasını sağlayın. Leke çıkmamışsa, kurutucunun ısısı lekeyi daha da sabitleştirecektir.

Zorlu Çikolata Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Çeşitli riskleri olmasına rağmen aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz.

  • Bir yemek kaşığı amonyak esaslı temizleyici ve yarım bardak ılık suyla bir karışım hazırlayın.
  • Hazırladığınız karışımı, kumaşta çikolata lekesi üzerine tatbik edin. (Amonyak kullanmadan önce, hazırladığınız karışımın çikolata lekesi olan kumaşın renginde bir kayba yol açıp açmadığını kontrol etmeyi unutmayın.)
  • Sonra, giysiyi talimatlarına uygun olarak elde veya makinede yıkayın, asarak kurutun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir