Çayın sağlığımıza ve güzelliğimize etkileri

Sağlık

Çay deyip geçmemek lazım. Her ne kadar bilim adamları arasında görüş ayrılıkları olsa da içindeki antioksidan madde sayesinde vücudumuzdaki zararlı moleküllerle savaştığı belirlenmiştir. Özellikle siyah çayın diş çürüklerine ve diş eti ile diğer ağız hastalıklarına yol açan bakterilere karşı etkili olduğu belirtilmektedir.

Çayın bir diğer mucizelerine gelince;
Saçın şampuanlanması sonrasında son durulamayı bir çaydanlık ılık çay ile yaparsanız, saçlarınızın ışıl ışıl parladığını göreceksiniz.

Ayaklarınızın kokusunu bir türlü gideremiyor musunuz. 10 gün boyunca her akşam, ılık çay dolu bir leğende ayaklarınızı 10 dk kadar bekletin. Bu süre sonrasında ayak kokusu diye bir şikayetinizin kalmadığını göreceksiniz.

Boğazınız mı ağrıyor, soğumuş dem ile her gün gargara yapın.

Cildinizin aşırı yağlı olduğunu mu düşünüyorsunuz, banyodan çıkmadan önce teninizi bir çaydanlık çay ile ovuşturun, balsam etkisi yapacaktır.

Balık, soğan ve sarımsak mı temizlediniz ve ne yaptıysanız elinizdeki o ağır kokuyu gideremediniz. Çaresi bir demlik çay tabi ki. Ellerinizi güzelce demli çay ile yıkayın. Bakın artık kokmuyorlar.

Buzdolabınızın içinde ağır bir koku mu var. Demlikte kalmış çay posalarını veya demlik çayları kurutup bir kap içinde buzdolabınızın orta rafına yerleştirin. Kokudan eser kalmayacak.