Evinizin havasını yenilemenin tam zamanı.

TrendyHome

Evinizin her köşesinde yapacağınız ufak değişikler bile, havanızın değişmesini sağlayacaktır. Ufak detaylar deyince aklımıza ilk önce aksesuarlar ve göz önünde olan diğer unsurlar gelir. Evinizin her odasını tek tek gezin ve sizi rahatsız eden ve değişmesini istediğiniz her şeyi not edin. Daha sonra sakin kafa ile tüm bunların üzerinden geçerek bir zaman ve maliyet belirleyin. Bütçenize göre de hareket geçin.

Aşağıda yer verdiğimiz maddeler, incelemenizde size bir miktar yardımcı olacaktır. İsterseniz bizim belirttiğimiz konularda isterseniz de ek olarak belirlediğiniz diğer konularda değişime girebilirsiniz. Eminiz ki her halükarda güzel bir değişim tecrübesi yaşayacaksınız.

Evinizdeki değişikliğe öncelikle salondan başlayın. 

Salonda yapacağınız değişikliğe bütünden değil, detaydan başlayabilirsiniz. Bunun için önereceğimiz eşyaların başında abajurlar geliyor. Abajur ayaklarının modası çok çabuk geçmediği için değişikliği başlıklarda yapmak akıllıca olacaktır. Retro bir görünüm istiyorsanız davul şeklinde, yumuşacık ışık istiyorsanız daha klasik abajur başlıkları seçebilirsiniz. Başlıklardan çoğu belli bir standarda uysa da alışverişe çıkarken abajurunuzun ayağını yanınıza almayı unutmayın.

Duvarlarda tercih edilecek yeni bir renk her şeye bedel olabilir.  

Mekan yenilemenin en ekonomik ve en kolay yöntemlerinden biri de duvar rengini değiştirmektir. Mobilyalarınızla uyum sağlayacak ya da tezat yaratacak yeni bir renk seçebilirsiniz. Söz gelimi desenli döşemelik kumaşlarınızın içindeki bir rengi duvara uygulamak iyi bir fikir olabilir. Ancak karar vermeden önce, küçük alanlarda birkaç renk denemesi yapmanızda fayda var.

Bitkileri doğru yerlerde konumlandırın. 

Yaşam alanının çeşitli yerlerini bitkilerle süslemek mekanda her zaman sıcak bir etki uyandırır. Pencere kenarları ya da mekanın güneş alan aydınlık bir köşesi bitkiler için ideal noktalardır. Eğer bitki yetiştirmek için elverişli bir köşe yoksa taze çiçekler de aynı etkiyi yaratır.

Mobilya seçiminde renk uyumuna dikkat edin. 

Salonu şekillendiren mobilyaların yerleşimi de çok önemli. Büyük bir mekanı birkaç oturma grubuna ayırmak daha akıllıca olur. Ayrıca mobilyalarınızı şömine ya da pencere gibi mimari bir odak noktası etrafında da şekillendirebilirsiniz.

Evinizde kendi yaratıcılığınızı da konuşturun.

Küçük çaplı ahşap boyama çalışmaları da yaratıcılığınızı harekete geçirmenize yardımcı olacaktır. Zaman içerisinde hasara uğramış, üzerinde çizikler oluşmuş bir masayı özel olarak üretilmiş kalıcı kalemlerle boyayarak yenileyebilirsiniz.

Aksesuarlar bir evin nazar boncuğudur.

Aksesuarlar iç mekan tasarımında çok etkilidir. Yemek odasında günün modasına uygun bir görünüm elde edebilmek için heykel etkisi yaratacak aksesuarlar seçebilirsiniz. Turkuaz, adaçayı yeşili, karamel ve toprak tonları son yılların en moda renkleri.

Yatak odalarınızı geniş göstermeye çalışın. 

Yatak odasında daha çok ışık ve boş alan istiyorsanız ışığı yansıtacak ve mekanı olduğundan daha büyük gösterecek bir ayna kullanabilirsiniz. Aynanın dekoratif etkisini artırmak için doğal ahşap, modern ya da Fransız tarzı bir çerçeve seçebilirsiniz.

Mutfağınız sığınağınızdır, ilginizden mahrum bırakmayın. 

Mutfakta en hızlı aşınan yüzeyler her zaman tezgahlardır. Tezgah üzeri özellikle de lavabonun etrafı eskime sinyalleri veriyorsa ahşap bir ekleme yaptırabilirsiniz.

Eskimiş ve yıpranmış armatürleri değiştirin.

Beyaz armatürlerdeki aşınmaları emaye boyasıyla yenileyebilirsiniz. Duvar fayanslarının derzleri kirlendiğinde eskimiş görüntüsü verirler. Bu görüntüyü engellemenin en pratik yolu ise özel kir sökücüler kullanarak derzleri temizlemek olacaktır.

Kaynak: Sabah Gazetesi